البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
X

سرخک و سرخجه در ایران با واکسن موسسه رازی ریشه کن شد

سرخک و سرخجه در ایران با واکسن موسسه رازی ریشه کن شد


به گزارش ایلنا از البرز، علی اسحاقی با اشاره به نامه تایید سازمان بهداشت جهانی مبنی بر ریشه کنی سرخک و سرخجه در ایران گفت: این سازمان به تازگی در نامه ای به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ریشه کنی سرخک و سرخجه را تایید و از کشورمان به علت موفقیت در این مهم قدردانی کرده است.

 وی با بیان این که واکسیناسیون کودکان علیه ویروس سرخک و سرخجه توسط وزارت بهداشت و با واکسن های تولیدی موسسه رازی انجام می شود، تصریح کرد: به همت محققان و دانشمندان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، واکسن سرخک در سال 1360 به واسطه آمار بالای ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری، در موسسه رازی ساخته شد و با ساخت واکسن سرخک و سرخجه، کودکان زیادی از مرگ ناشی از این بیماری نجات یافتند.

 رئیس موسسه رازی ادامه داد: سه گانه (سرخک، سرخجه و اوریون) از تولیدات این موسسه است و با اجرای واکسیناسیون سراسری در کشور با واکسن ساخت موسسه رازی، به استناد گزارش ها، در فاصله سالی های 2013 تا 2018 تنها چند مورد ابتلا به این ویروس در کشور مشاهده شد و به تازگی نیز سازمان بهداشت جهانی به صورت رسمی، ریشه کنی سرخک در ایران را تایید کرد.

اسحاقی افزود: به جرات می توان گفت، ریشه کنی فلج اطفال در کشور نیز، مرهون واکسن فلج اطفال ساخت این موسسه است که سبب شد کودکان کشورمان از گزند این بیماری دور بمانند.

وی تاکید کرد: توانمندی کشورها در ساخت واکسن و تولیدات استراتژیک، از مهم ترین امتیازاتی است که کشورهای پیشرو و پیشرفته، به آن دست یافته اند و در ایران نیز با فعالیت موسسه رازی در کنار انستیتو پاستور، صنعت واکسن سازی شکل گرفت و طی حدود یک قرن، توانست پاسخگوی بسیاری از نیازهای کشور به مواد و تولیدات بیولوژیک باشد.

اسحاقی، اظهار کرد: این نکته مهم و اساسی که حفاظت و حراست از موسسه رازی، وظیفه ای مهم و ملی است باید مورد تاکید قرار گیرد و توجه تصمیم گیران و سیاست گذاران را به آن بیش از پیش جلب کرد.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.