البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۵/۰۳
X

وضعیت ذخایر نهاده‌ها و کالاهای اساسی بخش کشاورزی کشور بهتر است

به گزارش خبرگزاری البرز نیوز، محمدعلی نیکبخت روز چهارشنبه در بازدید از پژوهشکده بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی مستقر در کرج به اقدامات صورت گرفته برای تقویت بخش کشاورزی اشاره و اظهار کرد: بخش کشاورزی ایران تا قبل از زمستان ۱۴۰۲ حدود چهار سال نرخ رشد ارزش افزوده منفی داشت که در اواخر پارسال به مثبت نیم درصد رسید؛ انتظار می‌رود این روند در سال جاری استمرار یابد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شاخص کل تورم کشور در اردیبهشت ماه جاری ۲.۸ درصد بود که در مواد خوراکی و کالاهایی اساسی مربوط به کشاورزی این شاخص ۱.۸ درصد برآورد شد؛ بنابراین نرخ تورم کالاهای کشاورزی از شاخص کل کشور پایین‌تر بوده است.

وی ادامه داد: به صورت ویژه این شاخص در گوشت قرمز و سفید هشت دهم درصد و شیر و لبنیات، منفی چهار دهم درصد برآورد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال وضعیت ذخایر نهاده‌ها و کالاهای اساسی بخش کشاورزی کشور در مقایسه با سال گذشته به مراتب بیشتر است.

بهبود شاخص‌ها متأثر از سیاست‌ها و راهبردهای ترسیمی دولت سیزدهم

نیکبخت بیان کرد: بهبود شاخص‌های بخش کشاورزی کشور متأثر از سیاست‌ها و راهبردهای ترسیمی دولت سیزدهم است چرا که این دولت دغدغه‌ای غیر از تولید ندارد و به حواشی توجه نمی‌کند.

وی تاکید کرد: امروز واحدهای تولیدی بخش کشاورزی با حداکثر ظرفیت تولید در تلاش برای رفع دغدغه‌ها هستند تا جلوی نوسانات کالا گرفته شود ضمن آنکه تولید صادرات محور از اولویت‌ها است.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید به شکلی رفتار کنیم که نگاه تولید کننده به سمت صادرات باشد ضمن آنکه حفاظت از خاک و آب به عنوان منابع پایه باید برای افزایش بهره وری مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی یادآورشد: کشاورزی دانش بنیان، تحلیل پژوهشی، آموزش خوب و استفاده از تمام روش‌های آموزش کشاورزی و ترویج با نگاه به فناوری روز مهمترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقا و بهبود کمی و کیفی تولید است.

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.