البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۸
X

انسداد ۴۹۰ چاه غیرمجاز در اشتهارد

به گزارش خبرآنلاین البرز؛ غلامرضا احمدی در گفت و گو اظهار کرد: در راستای طرح احیا و تعادل بخشی در سطح شهرستان اشتهارد اقدامات خوبی انجام گرفته که یکی از این اقدامات، پر و مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز است که از سال ۹۹ به صورت ویژه پیگیری شده است. در این راستا دو اکیپ گشت و بازرسی تشکیل و پس از شناسایی، ۱۶۷ حلقه چاه‌ غیر مجاز در سال ۹۹ مسدود شد.

وی ادامه داد: این پروسه طی سال‌های بعد نیز با جدیت ادامه پیدا کرد و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷۹ حلقه، ۳۱ حلقه در سال ۱۴۰۱ و تعداد ۸۲ حلقه در سال ۱۴۰۲ مسدود شد. از ابتدای سال جاری هم با انرژی مضاعف این کار پیگیری و شناسایی چاه‌ها انجام شده و ۳۱ حلقه چاه غیر مجاز از ابتدای سال ۱۴۰۳ تاکنون مسدود شده و در مجموع ۴۹۰ حلقه چاه در این مدت پر و مسدود شده است.

مدیر منابع آب شهرستان اشتهارد در ادامه بیان کرد: مسدود کردن این تعداد چاه می‌تواند به حفظ منابع ارزشمند آب زیرزمینی و تقویت آبخوان‌ها کمک کند، اما در مورد تقویت آبخوان‌ها اقدام دیگر نصب کنتورهای هوشمند برای چاه‌های مجاز است. چون بخشی از تخلیه آب‌های زیرزمینی در این قسمت اتفاق می‌افتد و بعضی از دارندگان چاه‌های مجاز بدون توجه به میزان مورد نیاز اقدام به تخلیه آب‌های زیرزمینی کرده و به دلیل فقدان آگاهی به منافع آتی حفظ آب‌های زیر زمینی اهمیتی نمی‌دهند.

وی ادامه داد: لذا در راستای سیاست کلان وزارت نیرو نسبت به نصب کنتورهای هوشمند بر روی این چاه‌های مجاز هم اقدام شده است. این پروسه هم از سال ۹۹ در سطح شهرستان اشتهارد به صورت ویژه عملیاتی شد، به طوری که این اقدام در سال ۹۹ با نصب ۳۵ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها شروع و در سال ۱۴۰۰ به تعداد ۴۲ حلقه، در سال ۱۴۰۱ تعداد هفت حلقه و در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۴ حلقه ادامه یافت و از ابتدای سال تاکنون سه حلقه از چاهای مجاز و در مجموع ۱۰۱ حلقه چاه مجاز مجهز به کنتور هوشمند شده‌اند.

مدیر منابع آب اشتهارد در ادامه بیان کرد: در واقع در این بخش بیشتر در مورد چاه‌های با کاربری کشاورزی ورود کردیم چون چاه‌های کشاورزی از چاه‌هایی هستند که مصرف آب بالایی دارند و باید پایش و کنترل بیشتری روی چاه‌های کشاورزی داشته باشیم. به این ترتیب طی این چند سال خوشبختانه در دشت اشتهارد اقدامات خوبی انجام شده و به جرأت می‌توان گفت سرعت از بین رفتن آبخوان‌ها را کنترل کردیم.

این مسئول در ادامه یادآور شد : قطعا پروسه‌ای که از ۵۰ سال پیش اتفاق افتاده و منجر به تخلیه آبخوان شده را طی مدت کوتاه نمی‌توان جبران کرد و زمان زیادی برای احیاء و تعادل بخشی نیاز دارد و باید مسئولین در راستای احیاء و تعادل بخشی در استان هم افزایی داشته و کمک کنند.

احمدی در ادامه اظهار کرد: در این زمینه پروژه‌های تغذیه مصنوعی باید تعریف و اجرا شوند، کماکان که آمار خوبی هم در این زمینه در استان داریم و در صورتی که در راستای احیاء و تعادل بخشی، تغذیه مصنوعی همچنان انجام شود، می‌توان امیدوار بود که سفره‌های آب زیرزمینی تقویت شوند.

۴۶

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.