البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۸
X

بیش از یک پنجم مقابله با تغییر کاربری‌های کشور در البرز بوده است

به گزارش خبرگزاری البرز نیوز، حسین فاضلی هریکندی ظهر یکشنبه در نخستین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز با محوریت بررسی مصوبات نشست پیشین و اتخاذ تدابیر برای تسریع در آزادسازی بستر رودخانه‌های البرز، صدور سند تالاب صالحیه و اسناد اراضی کشاورزی استان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت به ویژه آیت الله رئیسی به تشریح خدمات ماندگار وی در دوران مسؤولیت در قوه قضائیه و سپس قوه مجریه پرداخت.

وی با اشاره به برخی اقدامات شاخص دادگستری کل استان البرز در حوزه حقوق عامه، تصریح کرد: انجام این اقدامات در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی و دستورات رئیس قوه قضائیه بوده که بدون تلاش و همکاری دستگاه‌های عضو شورا محقق نمی‌شد. یکی از مصوبات سفر رئیس قوه قضائیه به البرز در فروردین سال گذشته، بهره گیری کامل از ظرفیت‌های مردمی در جهت رفع مسائل و مشکلات از جمله جلوگیری از تغییر کاربری‌های غیرمجاز اراضی زراعی و حفظ اراضی ملی بود.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: در این راستا، اقدامات متعددی در حوزه فعالیت‌های «قرارگاه صیانت از حقوق بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز» یعنی مقابله با چاه‌های غیرمجاز، تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی، حفاظت از محیط زیست، اراضی ملی و آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها انجام شد. آزادسازی و رفع تصرف از اراضی ملی با اجرای قانون و اجرای آرای قطعی دادگاه‌های استان به وسعت ۱۳۰ هکتار در سال گذشته از دیگر اقدامات است.

رفع تصرف بیش از ۳۰ هکتار از حریم رودخانه‌های البرز

وی مطرح کرد: در زمینه آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان نیز در راستای اجرای کامل دستورات رئیس قوه قضائیه در دی ماه ۱۴۰۰ مبنی بر آزادسازی بستر رودخانه کرج، در سال گذشته بیش از ۳۰ هکتار از رودخانه‌های استان البرز به طول ۱۱ کیلومتر رفع تصرف و به این ترتیب از زمان صدور دستور آزادسازی تاکنون، حدود ۴۵ هکتار از بستر رودخانه‌های استان به طول ۲۰ کیلومتر آزادسازی شده و یکی از نتایج آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها امکان بهره‌مندی عموم از این موهبت‌های الهی بوده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه فاز اول تفرجگاه ساحلی در بخشی از اراضی آزاد شده رودخانه کرج برای استفاده عموم مردم با عنوان «پارکرود» به مساحت ۱۲ هزار مترمربع و به طول یک کیلومتر در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری رسید، اعلام کرد: فاز دوم این تفرجگاه نیز به مساحت دو هکتار و به طول یک هزار و ۶۰۰ مترمربع در حال احداث است و طبق وعده مدیران شهری کرج، در نیمه اول سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

فاضلی هریکندی خواستار ایجاد تفرجگاه ساحلی در فردیس و سایر شهرستان‌ها در محدوده اراضی آزادسازی شده حریم و بستر رودخانه‌ها با رعایت الزمات زیست محیطی شد و ادامه داد: در تیر سال قبل، اسناد مالکیت حدنگار بستر تمام مسیر رودخانه کرج، حد فاصل سه راهی دیزین تا پل فردیس به طول ۷۴ کیلومتر و به مساحت یک هزار و ۶۰ هکتار در ۳۰ برگ به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی شرکت آب منطقه‌ای استان البرز صادر و تحویل شد.

رشد ۷۶ درصدی حجم آزادسازی‌ها و مقابله با تغییر کاربری‌ها

عالی‌ترین مقام قضائی استان البرز یکی از دستاوردهای مهم صدور سند رودخانه کرج را در حوزه پیشگیری دانست و اضافه کرد: با توجه به مکان محور بودن اسناد و وجود مختصات نقطه‌ای، قابلیت پایش و کنترل دقیق محدوده بستر رودخانه کرج به منظور پیشگیری و مقابله به هنگام با تصرفات احتمالی در آینده و بالتبع طرح دعوی یا شکایت مقتضی نسبت به تصرفات غیرقانونی، از ویژگی‌های اسناد کاداستری صادر شده بوده و تکمیل صدور اسناد رودخانه شور و اسناد تالاب صالحیه به نام دولت در دست اقدام است.

وی به دستگاه‌های متولی مأموریت داد تا پایان سال جاری، موانع در مسیر صدور سند به نام بیت المال برطرف شود، دیگر اقدام انجام شده با پیگیری‌های دستگاه قضائی البرز را مقابله با تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی کشاورزی به وسعت ۱۲ هزار و ۸۷۰ هکتار دانست و افزود: ارزش کل اراضی آزادسازی شده بیش از ۵۱۴ هزار میلیارد تومان است که غالباً در مراحل اولیه تفکیک، قطعه بندی و دیوارکشی بودند.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه در مقایسه با سال ۱۴۰۱، حجم آزادسازی‌ها و مقابله با تغییر کاربری‌ها به لحاظ مساحت، رشد ۷۶ درصدی و به لحاظ تعداد نقاط آزاد شده، افزایش ۳۲ درصدی داشته است، خاطرنشان کرد: از ۴۰ هزار و ۷۹۳ نقطه و مکان در معرض تغییر کاربری غیرمجاز کل کشور که در سال ۱۴۰۲ از تغییر کاربری آن جلوگیری شده، ۹ هزار و ۱۱۲ نقطه معادل ۲۲ و ۳۳ درصد، یعنی بیش از یک پنجم اقداماتی که در حوزه مقابله با تغییر کاربری در کل کشور انجام شده در استان البرز بوده است.

فعالیت اصناف بدون اخذ مجوزهای قانونی پذیرفتنی نیست

رئیس شورای قضائی استان البرز با بیان اینکه با وجود آمار بالای آزادسازی‌ها در استان، انتظارات عموم، مقابله به موقع با تغییر کاربری‌ها از سوی دستگاه‌های متولی و مسؤول است، رعایت قوانین و مقررات از سوی مردم را هم لازم دانست و اشاره کرد: در برخی موارد علیرغم اخطار یا جلوگیری اولیه از تغییر کاربری غیرمجاز و حتی پس از تخریب ساخت و سازها، همان اراضی مجدداً و گاهی به صورت مکرر از سوی افراد سودجو مورد تغییر کاربری قرار می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با انتقاد از نحوه نظارت اصناف و دستگاه‌های متولی در حوزه بهداشت غذایی مردم که نمود آن فعالیت واحدهای صنفی فاقد مجوز است، تصریح کرد: فعالیت بدون اخذ مجوزهای قانونی، پذیرفتنی نیست، اتاق اصناف استان با رعایت اولویت بندی نسبت به برخورد با این اصناف اقدام کند.

حسن مددی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در گزارشی به اقدامات انجام شده در راستای مصوبات جلسه پیشین پرداخت و بیان کرد: تشکیل کارگروه رفع اختلافات و مشکلات احتمالی صدور اسناد رودخانه‌ها به عنوان مقدمه آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان، اعلام برنامه زمانبندی مقدمات و اقدامات جهت اخذ اسناد تمامی رودخانه‌های استان از جمله رودخانه‌های «کرج»، «کردان» و «شور» از جمله اقدامات در راستای مصوبات نشست پیشین بوده است.

صدور اسناد بیش از ۵ هزار هکتار از رودخانه‌های استان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز ادامه داد: تاکنون اسناد ۵ هزار و ۸۸۱ هکتار از رودخانه‌های استان در قالب ۱۲۷ سند صادر شده که شامل رودخانه کرج، شور و شاهرود است و طبق برنامه زمانبندی طی ۶ ماه ابتدایی سال جاری حدود ۵۰۰ کیلومتر دیگر از اسناد رودخانه‌ها از جمله کردان، برغان و سرشاخه‌های دیگر رودخانه کرج صادر خواهد شد.

وی در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده در راستای مصوبات هشت گانه جلسه پیشین به محورهایی از قبیل پیگیری اقدامات در راستای ساماندهی صنوف غیرمجاز و نظارت بر اجرای قانون نظام صنفی با تشکیل کمیته تخصصی، تشکیل کارگروه تخصصی به منظور حفظ و حراست از منابع آبی، ابلاغ اهمیت کنترل مصرف آب به حوزه‌های قضائی و لحاظ مساعدت‌های قانونی در این زمینه پرداخت.

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.