البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۵/۰۳
X

اراضی «اسلام آباد کرج» پس از ۴۵ سال صاحب سند می‌شود

به گزارش خبرگزاری البرز نیوز، حسین فاضلی هریکندی صبح سه شنبه در نشست «کمیته ویژه صدور سند مالکیت حدنگاری اراضی اسلام آباد کرج» که در سالن جلسات حوزه ریاست دادگستری کل استان البرز برگزار شد، گفت: مشکل اسناد اراضی این منطقه به زمانی باز می‌گردد که ساخت و سازهای غیرمجاز در این محدوده در اراضی متعلق به شهرداری کرج از دهه ۴۰ شروع شد.

وی مطرح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با مصوبه قانونی شورای انقلاب در سال ۱۳۵۷ مقرر می‌شود شهرداری کرج نسبت به تفکیک و انتقال عرصه منازل مسکونی احداث شده در تپه مرادآب و منطقه اسلام آباد کرج اقدام و به عنوان مالک قانونی این اراضی، به قیمت منطقه‌ای به صاحبان اعیانی احداثی در این منطقه واگذار کند.

حل مشکل پس از ۴۵ سال با دستور رئیس قوه قضائیه

رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: پس از انقلاب برای نزدیک به ۴۵ سال، این مصوبه اجرایی نشده بود تا اینکه در سفر ۱۷ فرودین سال جاری رئیس قوه قضائیه به استان البرز، این مطالبه مردمی مطرح و اجرای آن به عنوان یکی از مصوبات سفر به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دادگستری کل استان البرز محول می‌شود.

وی افزود: اجرای این مصوبه در پنج گام در دادگستری البرز تدوین شد و همه اقدامات ذیل «کمیته ویژه صدور سند مالکیت حدنگاری اراضی اسلام آباد کرج» با مسؤولیت رئیس کل دادگستری استان البرز پیگیری می‌شود و پس از شناسایی موانع موجود، کارگروهی با حضور شهرداران مناطق کرج و معاونین شهرداری برگزار و برای رفع سریع مشکلات و موانع اجرای طرح، کارگروه ویژه ای در اداره کل ثبت اسناد و املاک البرز با حضور نمایندگان دادگستری کل استان، شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک تشکیل شد.

تخصیص اعتبار توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

فاضلی هریکندی عنوان کرد: با پیگیری‌های رئیس سازمان ثبت اسناد، اعتبارات لازم برای نقشه برداری منطقه اختصاص یافت و با توجه به بافت منطقه، شکل نامنظم ساختمان‌ها، شیب بالا و همچنین عدم امکان دسترسی به قطعات، با اقدام نوآورانه، نقشه برداری ترکیبی زمینی و تصویربرداری هوایی با GSD با زوایای مختلف در کمترین زمان ممکن با نظارت اولیه سازمان نقشه برداری کشور به سرانجام رسید.

صدور ۶ هزار سند

به گفته وی، با توجه به اقدامات متعدد و پیگیری مستمر صورت گرفته از زمان سفر رئیس قوه قضائیه به استان البرز تاکنون، مقدمات صدور اسناد کاداستری به نام متصرفین با حمایت و مساعدت رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و با تشکیل کمیته ویژه از سوی دادگستری کل استان البرز با همکاری مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان البرز، شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر کرج هم اکنون به سرانجام رسیده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: با انجام مقدمات متعدد قانونی جهت تهیه نقشه و تفکیک اراضی به منظور صدور اسناد حدنگاری و با توجه به متراژ پایین عرصه مورد تصرف و تراکم بالای جمعیت ساکن در منطقه، با تلاش شبانه‌روزی مدیرکل و کارکنان ثبت اسناد و املاک استان البرز تاکنون حدود ۶ هزار سند کاداستری و تک برگ پهنه عمومی و نیز پهنه خصوصی شامل منازل مسکونی این اراضی صادر شده است.

شرایط انتقال سند

فاضلی هریکندی یادآور شد: با توجه به تفکیک اراضی حسب اعیانی احداثی و عرصه مورد تصرف و صدور اسناد آن، با تکمیل فرایند شناسایی متصرفان دارای اعیانی در اجرای مصوبه قانونی شورای انقلاب، سند کاداستری عرصه و اعیان ساختمان‌های احداث شده در این منطقه فقط با پرداخت قیمت منطقه‌ای عرصه یا زمین مورد تصرف اشخاص که به نام شهرداری کرج بوده، آماده انتقال به متصرفان و دارندگان منازل مسکونی احداث شده در این منطقه است.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: اقدامات برای شناسایی متصرفان در حال انجام است که با مراجعه و تقاضای اشخاصی که دارای اعیانی هستند، با هماهنگی انجام شده با اداره کل ثبت اسناد و املاک استان البرز و شهرداری کرج، اسناد کاداستری عرصه و اعیان از سوی شهرداری کرج به صاحبان اعیانی احداثی منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه قیمت منطقه‌ای زمین، بسیار نازل‌تر از قیمت روز زمین بوده و علاوه بر آن در صورت تقاضای مالکان اعیانی، امکان تقسیط آن هم از سوی شهرداری کرج وجود دارد اظهار کرد: با صدور سند کاداستری عرصه و اعیان منازل مسکونی این منطقه و انتقال آن به دارندگان اعیانی، مشکل چندین ساله مردم در نوسازی و ساخت و ساز قانونی در این منطقه مرتفع خواهد شد.

صدور سند در وسعت ۱۷۰ هکتاری

وی با بیان اینکه این منطقه دارای مساحتی حدود ۱۷۰ هکتار شامل ۷۵ هکتار مرادآب شرقی، ۴۳ هکتار مرادآب غربی و ۴۸ هکتار مرادآب شریعتی، حدود ۶۰ هکتار مسکونی و ۱۱۰ هکتار پهنه عمومی است، متذکر شد: بر اساس برآوردها، در منطقه اسلام آباد که مشکل صدور سند آن حل شده و آماده انتقال به مردم است حدود ۷ هزار و ۲۰۰ ساختمان مسکونی در طبقات مختلف احداث شده که حدود ۱۰ هزار خانواده و ۳۶ هزار نفر جمعیت شهر کرج در آن محدوده ساکن هستند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تصریح بر اینکه اقدام انجام شده به نفع مردم منطقه اسلام آباد به عنوان منطقه‌ای محروم و در مجاورت مناطق برخوردار کرج، از برکات سفر استانی رئیس قوه قضائیه به استان البرز است بیان کرد: بدون شک این اقدام بدون همکاری همه دستگاه‌ها مسئول از جمله ادارات کل ثبت اسناد و املاک، شهرداری و سایر دستگاه‌ها امکانپذیر نبود.

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.