البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
X

جامعه ایثارگری توان مطالبه گری در چارچوب قانون را دارند

به گزارش خبرنگار البرز نیوز، سلیمان رستمیان صبح سه شنبه در آئین افتتاحیه توانمندسازی دبیران تشکل‌های شاهد و ایثارگر ۶ استان کشور که به میزبانی استان البرز در سالن شهید چمران مجموعه فرهنگی و تفریحی ایثار ساوجبلاغ برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک دهه فجر گفت: فجرآفرینان انقلاب اسلامی اثبات کردند که این نظام و انقلاب همواره به آنها و شهدا مدیون است.

وی ضمن تسلیت سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) افزود: این امام همام به مدت ۳۵ سال صدارت و امامت تشیع را بر عهده داشت و در راستای انجام رسالت پیامبر اسلام (ص) تلاش کرد و در دوران سخت برخورد با جریانات مربوط به عباسیان، خدمات ارزشمندی را ارائه داد که یکی از آنها تلاش برای تشکل سازی و شکل دهی به گروه‌هایی بود که امام صادق (ع) آنها را آموزش و پرورش داده بود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز مطرح کرد: در چارچوب برنامه‌های تحولی بنیاد شهید و امور ایثارگران، سیاست این مجموعه در دهه ۸۰ این بود که تشکل‌های ایثارگری ساماندهی شوند، البته پس از دوران دفاع مقدس جمعی از جامعه ایثارگری ارتباطاتی را از نظر فرهنگی با بنیاد داشتند و در فعالیت‌های فرهنگی مشارکت می‌کردند.

رستمیان بیان کرد: سیاست ساماندهی تشکل‌ها در مقطعی در قالب طرح‌های تحولی در بنیاد شهید اجرا شد اما سپس در مقطعی مورد توجه آن چنانی واقع نشد که این موضوع به دلیل قصوری است که در گذشته بنیاد شهید انجام شد اما جامعه ایثارگری همچنان فعالیت‌هایی در زمینه فرهنگی داشتند و مطالبات ایثارگران را پیگیری می‌کردند.

هرجا جامعه ایثارگری ایفای نقش کرده مؤثر بوده است

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی و برخاسته از دل مساجد و بطن لایه‌های محروم جامعه بود که با رهبری امام راحل به پیروزی رسید، بیان کرد: گرایش به سمت جلب مشارکت‌های مردمی سیاست دولت سیزدهم است که در این راستا رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز تاکید دارد که تشکل‌های شاهد و ایثارگر در زمینه ارتباط بین سیاستگذاری‌های بنیاد با نیازهای جامعه ایثارگری فعال باشند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز تصریح کرد: تاکنون هر جا جامعه ایثارگری ایفای نقش کرده، مؤثر و هر جا که کار دولتی و سیستماتیک انجام شده خشک، بی روح و بی اثر بوده است، بر این اساس تلاش می‌شود جریان نقش آفرینی این جامعه توسعه یابد. در این راستا معاونتی در خصوص تشکل‌های مردمی در بنیاد شهید در حال شکل گیری است تا به این سمت حرکت کند.

رستمیان با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های جامعه ایثارگری و تشکل‌های مردم نهاد علاقه مند به فعالیت در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در حال انجام است، مطرح کرد: با توجه به اینکه روز به روز با چالش‌های جدیدی در زمینه نیازهای جامعه هدف مواجه می‌شویم که حضور در بطن این جامعه و مطالبه گری در خصوص موضوعات مختلف در چارچوب قانون در توان جامعه ایثارگری است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز افزود: بنیاد شهید هیچگاه نتوانسته به تنهایی اهداف و مأموریت‌های تعریف شده را به نتیجه برساند مگر با نقش دادن به جامعه ایثارگری. در خصوص مطالبه گری در چارچوب قانون نقص‌ها بسیار است و وقتی در حوزه ادارات، سازمان‌ها و نهادها پیگیری موضوعی آغاز می‌شود، معمولاً در فرایندهای اداری گیر می‌کند.

باید با مشارکت پرشور در انتخابات پاسخ جریان‌های معاند را بدهیم

وی ادامه داد: اما اگر عقبه پیگیری قانونی جامعه و تشکل‌های ایثارگری باشند، این فرایند بهتر طی می‌شود، بنابراین هدف از برگزاری این دوره افزایش توانمندسازی تشکل‌های شاهد و ایثارگر در این رابطه است. استان البرز ۵ هزار و ۲۵۰ شهید، ۱۴ هزار و ۷۵۰ جانباز، یک هزار و ۵۶ آزاده و ۱۳۲ شهید مدافع حرم و تعدادی شهدای امنیت را تقدیم این نظام و انقلاب کرده است.

رستمیان عنوان کرد: البرز به نسبت جغرافیای کوچک خود جامعه ایثارگری بسیار گسترده‌ای دارد و از نظر جمعیت و ظرفیت‌های موجود یکی از استان‌های بزرگ کشور است و هفت تشکل فعال دارای شناسنامه در این استان مشغول فعالیت هستند. البته درصدد هستیم نقش‌هایی را نیز برای جوانان و نوجوانان در این حوزه تعریف کنیم تا از این طریق ارتباط نسلی هم برقرار شود.

وی برقراری این ارتباط نسلی را مستلزم تلاش جامعه ایثارگری دانست و اظهار کرد: با توجه به تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب، نیاز و ضرورت نظام جمهوری اسلامی مشارکت حداکثری در انتخابات اسفند ماه است تا از این طریق پاسخ جریان‌های معاند نیز داده شود. سازمان‌هایی که روزگاری بر ارزش‌های ما می تازیدند، امروز انتخابات را تحریم می‌کنند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز با اشاره به وجود مشکلات و گرفتاری‌هایی در کشور بیان کرد: افرادی در بدنه نظام جمهوری اسلامی ایران نفوذ کردند که فاسد بودند و فساد آنها برملا شد و آسیب‌هایی را به نظام وارد کرد اما این نظام برگرفته از جریان عاشوراست و هدف و راهبردی دارد که همه باید در این مسیر تلاش کنیم.

هرآنچه در توان دارید را برای حفظ و تقویت نظام به کار گیرید

به گفته رستمیان، با بررسی تاریخ اسلام در می‌یابیم که حکومت‌های شیعه پس از مدتی به نحوی منکوب شدند اما هیچوقت یک حکومت منسجم که داعیه دار جریان تفکر امام علی (ع) و اولاد ایشان و پیامبر اسلام (ص) باشد ایجاد نشده و چون ما مدعی این تفکر هستیم، سخت تحت فشار افرادی قرار داریم که علیه این نظام و جریان هستند، بنابراین باید تلاش بسیاری داشته باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خواسته نظام و رهبری مشارکت پرشور مردم در انتخابات است و ما به عنوان جامعه ایثارگری با همراهی تشکل‌های فعال این حوزه باید تلاش کنیم مشارکت را به حداکثر برسانیم، بنابراین درخواست ما از شما این است که هرآنچه در توان دارید را برای حفظ و تقویت نظام به کار بگیرید تا بتوانیم برگ زرین دیگری را در تاریخ این کشور رقم بزنیم.

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.