البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
X

تولید بیش از ۹۷ درصد واکسن‌های دامی کشور در البرز

به گزارش خبرنگار البرز نیوز، علیرضا رفیعی پور پیش از ظهر پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان البرز برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن دهه مبارک فجر با اشاره به اهمیت فعالیت‌ها و اقدامات حوزه دامپزشکی در تأمین امنیت غذایی مردم گفت: جمعیت دامی البرز بیش از ۶۰ میلیون دام سبک و سنگین و بیش از دو میلیارد قطعه طیور را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: این جمعیت تأمین کننده امنیت غذایی هستند که با مسؤولیت دامپزشکی صورت می‌گیرد زیرا سلامت دام و طیور باید تضمین شود. با توجه به وجود تحریم‌ها و شرایط سختی که کشور با آن درگیر بوده و هست، اگر هر لحظه در زمینه تأمین غذا اتفاقی بیفتد شرایط را از جنگ سخت بدتر و سخت‌تر می‌کند.

رفیعی پور عنوان کرد: در گذشته به خودکفایی در حوزه واکسن دامی رسیده‌ایم و اکنون بیش از ۹۷ درصد واکسن کشور در استان البرز تولید می‌شود که با وجود تحریم‌ها این افتخار بزرگی برای ماست.

ضرورت توجه ویژه به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی

وی با اشاره به اهمیت حوزه آزمایشگاه‌ها قبل، حین و پس از تولید بیان کرد: نبض تولید در آزمایشگاه‌ها می‌زند تا اقلام موردنظر پس از البرز نیوز تأیید، به دست مصرف کننده برسد و مردم با خیال آسوده آنها را مصرف کنند. پیش از انقلاب هیچ آزمایشگاه تشخیصی نداشتیم اما در حال حاضر دو آزمایشگاه رفرانس دولتی و هشت آزمایشگاه رفرانس بخش خصوصی.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز با اشاره به فعالیت این آزمایشگاه‌ها با دستگاه‌های فوق پیشرفته خاطرنشان کرد: ما در حوزه تولید تخم مرغ رتبه چهارم کشور، در حوزه تولید عسل رتبه سوم، در حوزه تولید شیر رتبه نهم و در حوزه پرورش ماهی‌های زینتی رتبه پنجم را کسب کرده‌ایم.

رفیعی پور با اشاره به اهمیت حوزه بیماری‌های دام و طیور و بیماری‌های مشترک انسان و دام نیز بیان کرد: باید به دو بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی که با انجام تست‌ها و مراقبت‌ها و نیز واکسیناسیون جمعیت دامی انجام می‌شود، توجه ویژه ای داشت. امسال در حوزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیش از ۱۸۳ میلیون قطعه طیور در برابر این بیماری واکسینه شدند.

وی افزود: اما به خاطر داشته باشیم که واکسینه شدن، مراقبت فعال و غیرفعال در حوزه‌های ماهی‌ها، حیات وحش، تالاب‌ها و … که همکاران ما به عنوان چشم بینای مجموعه دامپزشکی البرز در آنها فعال هستند به معنای عدم نگرانی ما از شیوع بیماری‌های مذکور نیست؛ این بیماری‌ها در کشورهای همسایه مشاهده شده و در گردش هستند.

واکسیناسیون بیش از یک میلیون و ۵۳۳ هزار دام در برابر تب برفکی

مدیرکل دامپزشکی استان البرز تاکید کرد: باید مراقب شود تا ویروس‌های خطرناک به واحدهای تولیدی ما وارد نشوند و صدمه وارد نکنند. در حوزه تب برفکی نیز در سال گذشته و امسال، بیش از یک میلیون و ۵۳۳ هزار دام واکسینه شده‌اند تا این بیماری بومی خطرناک شیوع پیدا نکند. امسال سه مورد تب برفکی در استان شناسایی شده اما قدیمی بوده است.

رفیعی پور با اشاره به تراکم جمعیت دام استان البرز عنوان کرد: اگر واکسیناسیون به موقع انجام نشود شاهد اخبار خوبی در استان نخواهیم بود. البرز در حوزه تولیدات رتبه یکم تا دهم را دارد و محصولات ما به کل کشور ارسال می‌شود. از سوی دیگر البرز شاهراه مواصلاتی استان‌های دیگر است و محصولات و نهاده‌های مختلف دامی به این استان وارد و دپو و سپس به سایر استان‌ها ارسال می‌شوند.

وی افزود: به دلیل تردد بالا در این استان مازاد تولیدات ما در حوزه اقلام و نهاده‌های دامی به ۳۱ استان کشور ارسال می‌شود و همین موضوع مخاطرات و امکان انتقال بیماری‌ها را افزایش می‌یابد. مجموعه دامپزشکی استان البرز برای رصد، شناسایی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مشترک انسان و دام به صورت شبانه روزی تلاش می‌کند.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز اظهار کرد: دامپزشکی را با هیچ دستگاهی نمی‌توان مقایسه کرد زیرا با کوچک‌ترین قصور و کوتاهی، دام و طیور، زنبور، آزیان و دام‌ها بیمار می‌شوند و تلفات می‌دهند، در واقع این مجموعه با جان و مال مردم سر و کار دارد. اگر در این حوزه واکنش سریع صورت نگیرد، ویروس جلوتر از ما حرکت خواهد کرد.

اهمیت سرمایه دامی کشور با نفت برابری می‌کند

رفیعی پور اضافه کرد: امروز اگر آنفلوانزا، تب برفکی، سیاه زخم، تب مالت و … در نقطه‌ای از روستاها یا شهرستان‌ها مشاهد شود، کارشناسان ما بلافاصله به منطقه اعزام می‌شوند و اقدامات اولیه همچون معاینه و نمونه گیری را انجام می‌دهند و ظرف کمتر از ۲۴ ساعت خاتمه عملیات را اعلام می‌کنند، در غیر این صورت ویروس همه جا را درگیر می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت حلقه‌های حفاظتی بیان کرد: چنانچه در هر منطقه‌ای بیماری مشکوک و حاد مشاهده شود، تا شعاع یک، سه و ۱۰ کیلومتری قرنطینه می‌شود و اقدامات حفاظتی صورت می‌گیرد تا کانون بیماری از آن ویروس پاک شود زیرا همزمانی ابتلاء به برخی بیماری‌ها مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و آنفلوانزای انسانی می‌تواند قدرت کشندگی بالایی داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز افزود: صفر تا صد فعالیت‌های این مجموعه پدافندی است و نباید خطری متوجه سرمایه دامی کشور شود که با نفت برابری می‌کند و اگر اتفاق بیفتد غیرقابل جبران است.

به گفته رفیعی پور، بیش از ۱۳۴ هزار رأس گاو، بیش از ۴۸۱ هزار رأس گوسفند، حدود ۵۷ هزار رأس بز، سه هزار و ۸۰۰ راس اسب و هشت هزار قلاده سگ شناسنامه دار از این مجموعه خدمات بهداشتی دریافت می‌کنند. بیش از ۱۴۰ هزار رأس گاو، بز و گوسفند و حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه طیور نیز کشتار و وارد چرخه مصرف شده‌اند.

افزایش داروخانه‌های دامپزشکی به ۳۴ مورد

وی ادامه داد: ۱۱ مورد اخذ مجوز در سال گذشته به ۱۳ مورد رسیده و رشد ۱۸ درصدی داشته است. مراکز درمانی از ۹۱ به ۱۱۰ مورد و احداث داروخانه‌های دامپزشکی از ۲۹ به ۳۴ مورد افزایش یافته‌اند. افزایش تعداد شرکت‌های تولیدکننده از ۴۳ به ۴۸ مورد نیز نشان دهنده پیشرفت، توسعه و تعالی است. در حوزه سامانه ۱۵۱۲ نیز حدود ۴۵۲ مورد تماس مردمی ثبت شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز با تاکید بر برگزاری تورهای رسانه‌ای و مشاهده شرایط از نزدیک توسط خبرنگاران و ارائه توضیحات از سوی کارشناسان عنوان کرد: علاوه بر جذابیت‌های موجود، این موضوع می‌تواند در پیشبرد اهداف مؤثر باشد و نتایج بهتری همچون جذب سرمایه گذار را تقویت کند. نوع نگاه ما باید توسعه‌ای و مبتنی بر سرمایه گذاری جدید داخلی و خارجی باشد زیرا بهترین راه دور زدن تحریم‌ها جذب سرمایه گذار خارجی است.

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.