البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۷
X

بازنگری نقشه جامع علمی کشور پس از ۱۳ سال/ فرهنگ را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگار البرز نیوز، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه صبح چهارشنبه در دیدار با اساتید دانشگاه‌های استان البرز در حوزه علم و فناوری که در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد رجبیه و دهه مبارک فجر گفت: شاید در گذشته نگاه این بوده که شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری اسنادی را بنویسد و دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به آنها عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه در آن نگاه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها بیشتر نقش تصدی گری داشتند، ادامه داد: حکمرانی دارای سه رکن سیاستگذاری، تنظیم گری و تصدی گری بوده و بنای ما در دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که از اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در ساحت سیاستگذاری و تنظیم گری هم استفاده کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: این بدان معناست که وقتی قرار است شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری تصمیمی را اتخاذ و سندی را مدون و مصوب کند، با مشارکت حداکثری اعضای هیأت علمی و دانشگاهیان باشد، البته الزامی به این کار نیست زیرا شاید برخی اساتید علاقه به مشارکت در این زمینه نداشته باشند اما ما باید این زمینه و بستر را فراهم کنیم.

خسروپناه تحقق رویکرد مشارکت حداکثری اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در سیاستگذاری و راهبری را مستلزم تعریف یک ساختار برای آن دانست و بیان کرد: در این راستا مقرر شده در هر استانی رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها هیأت اندیشه ورز علم و فناوری استانی را تشکیل دهند که در البرز هم این هیأت تشکیل و احکام اعضای آن صادر شده است.

وی هدف از تشکیل این هیأت اندیشه ورز را بکارگیری و مشورت با دیگر اساتید در موضوعات مطروحه دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اعتقاد ما به حکمرانی نخبگانی، این بستر در حوزه علم و فناوری فراهم شده و اکنون هیأت اندیشه ورز استان باید فعال شود. از سوی دیگر بازنگری نقشه جامع علمی کشور پس از ۱۳ سال در حال انجام است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در فناوری‌های نوین، علم لحظه به لحظه در حال تحول است، اظهار کرد: این تغییر و تحول لحظه به لحظه باید در نقشه جامع علمی کشور لحاظ شود. بازنگری این نقشه به فرهنگستان علوم سپرده شده و از نظرات و پیشنهادات هیأت‌های اندیشه ورز استانی نیز استفاده می‌شود و ستاد علم و فناوری نیز میزان اعمال آنها را کنترل می‌کند.

نقشه جامع علمی کشور باید حداقل هر ۵ سال بازنگری شود

خسروپناه تصریح کرد: نقشه جامع علمی کشور باید حداقل هر پنج سال بازنگری شود اما ما اکنون هشت سال در این زمینه عقب هستیم. در حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی نیز بسیار عقب بوده اما در حوزه کارآمدی و نظریه پردازی در حوزه پزشکی و علوم پایه از علوم انسانی جلوتر هستیم؛ تعادل در این زمینه شکل نگرفته و در حوزه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی جدی تر باید فعالیت شود.

وی عنوان کرد: اکنون که الگوی حکمرانی نخبگانی در حوزه علم و فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی پذیرفته و برای آن بسترسازی شده، آئین نامه ارتقا به همت وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد در حال نگارش و تصویب است. البته قبل از آن باید اصول حاکم بر این آئین نامه تعریف می‌شد که ۱۰ اصل مهم تعریف شد که یکی از آنها موضوع خانواده محوری است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مشارکت بانوان نخبه فرهیخته در تدوین اصول حاکم بر آئین نامه ارتقا بیان کرد: رئیس دانشگاه مرکزی و مادر در استان البرز هیأت اندیشه ورز را جدی بگیرد و جلسات آنها را به صورت مرتب تشکیل دهد و از تمام نخبگان دانشگاهی و پژوهشگاهی نیز در این زمینه استفاده کند.

خسروپناه گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در ساحت‌های شناخت اولویت‌های علم و فناوری، مشارکت نخبگان در تدوین یا بازنگری سندهای راهبردی، راهبری تحقق این سندها با مشارکت اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و نظارت و اثرسنجی دست خود را به سمت اساتید دراز می‌کند. همچنین می‌توانیم در استان‌ها برش نقشه جامع علمی را در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها داشته باشیم.

وی با اشاره به ایجاد مرکز رصد در شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: اتاق وضعیت علم و فناوری نیز راه اندازی و گزارش‌ها و دستاوردهای همه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به صورت روزانه و هوشمند در سامانه قرار می‌گیرد و تحلیل می‌شود و یکی از شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها می‌تواند همین اتاق وضعیت باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مباحث فرهنگی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها فراموش نشود، عنوان کرد: سند دانشگاه اسلامی مصوب و ابلاغ شده است و ما وظیفه داریم در آن مشارکت کنیم. یکی از مهمترین وظایف ما در اسلام مسؤولیت پذیری و امانتداری در حوزه علم و فناوری است. تلاش کنید دانشجو با فرهنگ ایرانی اسلامی تربیت شود.

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.