البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
X

کولیوند: دست هایی درکار است که مشارکت در انتخابات حداکثری نشود/کسی پاسخگوی ردصلاحیتم نیست/پایداری و قالیباف لیست جدا می دهند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدجواد کولیوند، نماینده پیشین مجلس در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس به مثابه انتخابات پیشین ردصلاحیت شده است، می گوید علت رصلاحیتش عدم التزام به اسلام اعلام شده، آنهم در شرایطی که برخواسته از خانواده ای با ۳ شهید است و خودش جانباز بوده و سال ها در وزارت کشور، مجلس و …خدمت کرده است.

دنیامالی: قالیباف و رئیسی ارتباط تنگاتنگی دارند / ردصلاحیت شدم اما انشالله تاییدم را می‌گیرم

نادر قاضی پور: به ردصلاحیتم اعتراض خواهم کرد /عملکرد خودم را از آقایان بهتر می‌دانم/در ارومیه اکثر کاندیداهای شاخص ردصلاحیت شده‌اند

کاتب: من را بی دلیل ردصلاحیت کردند /شورای نگهبان به همان روش گذشته عمل کرد /مشارکت افت خواهد کرد

کولیوند از رویکرد شورای نگهبان گلایه دارد و تاکید می کند این شورا نباید به گزارش های خلاف واقع توجه کند. او گریزی نیز به فضای استان البرز می زند و مدعی است برخی مسئولان استانی به دنبال مهندسی کردن فضای انتخابات در این استان هستند.

مشروح گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با کولیوند، را بخوانید؛

********

آقای کولیوند! اسم شما در لیست ردصلاحیت شدگان آمده است، علت این ردصلاحیت چیست؟

متاسفانه به علت عدم التزام عملی به اسلام من را ردصلاحیت کرده اند که قابل قبول نیست، چرا که وضعیت خانوادگی ما بر همه معلوم است. یک خانواده ای که از اول انقلاب تا کنون سه شهید داده است و خود من و اخوی جانباز جنگ هستیم.

کسانی من را ردصلاحیت کرده اند، که آن زمان که من در جبهه بودم هنوز متولد نشده بودند!

ضمن اینکه بنده در پست های مختلفی که بوده ام تمام وظیفه ام را درست انجام داده ام، از سیزده سالگی در انقلاب و جنگ بوده ام و در زمانی که از آن سن در بانه و سردشت در حال جنگ بودم خیلی از این عزیزانی که الان ما را رد صلاحیت می کنند شاید هنوز متولد هم نشده بودند. امروز که اینطور با خانواده ای که وظیفه اش را نسبت به نظام با تمام توان انجام داده این برخورد می شود، من نمی دانم واقعا باید چکار کنم؟

از سوی دیگر من چهار سال است که بازنشست شده ام و اصلا مسئولیتی نداشته ام که مواردی از من گزارش شده باشد که خلاف واقع باشد یا خلاف مشی نظام حرکت کرده باشم. بنده بعد از بازنشستگی نه در پست دولتی بودم نه کار اجرایی دولتی انجام داده ام.

اکثر گزارش هایی که به شورای نگهبان می رسد خلاف واقع است

بار گذشته نیز خود دوستان شورای نگهبان بررسی هایشان را انجام داده بودند، خود من هم توضیحاتی که لازم بود را ارائه کردم زیرا خیلی از مواردی که برای من گزارش شده بود، خلاف واقع بود و به نظرم بدون ارزیابی درست این گزارش ها داده شده بود. همان زمان اعضای هیات نظارت با من صحبت کردند و من توضیح دادم اما نمی دانم چرا بازهم همان اتفاق تکرار شده است.

بعد از فرمایشات رهبری انتظار می رفت که شورای نگهبان با نگاه بازتری بررسی صلاحیت ها را دنبال کند، اخبار تا این لحظه حکایت از ردصلاحیت گسترده کاندیداهای اصلاح طلب و میانه رو دارد، ارزیابی شما از رویکرد شورای نگهبان چیست؟

مقام معظم رهبری به مشارکت حداکثری تاکید کرد که از مهمترین بخش های مورد تذکر ایشان بود. معتقدم در استان البرز، فردیس، اشتهارد و کرج آمدن ما می توانست خیلی در حضور مردم در انتخابات اثرگذار باشد، اما هم دوره گذشته این اتفاق نیفتاد و این دوره هم نگذاشتند. به همین علت بسیاری از کسانی که امیدوار بودند به صحنه بیایند و به کاندیداهایی با سلایق نزدیک به خود رأی بدهند را ناامید کردند.

کولیوند: دست هایی درکار است که مشارکت در انتخابات حداکثری نشود/کسی پاسخگوی ردصلاحیتم نیست/پایداری و قالیباف لیست جدا می دهند

دست هایی درکار است که مشارکت در انتخابات حداکثری نشود

نگاه رهبری مشارکت حداکثری است و ما می توانیم دراین مشارکت خیلی نقش آفرین باشیم اما متاسفانه احساس می کنم یا دست هایی در کار است که نمی گذارند این اتفاق بیفتد یا مجموعه استانیا جای دیگر دارند یک مهندسی انتخابات می کنند.

با شرایطی که می بینم در حوزه انتخابیه من، پیش بینی می کنم حضور مردم خیلی کاهش پیدا کند که اتفاق و فضای بدی برای مجموعه استان البرز است. در انتخابات قبلی هم خصوصا در مرحله دوم انتخابات کل افرادی که پای صندوق های رأی آمدند به ۲ تا ۳ درصد هم نمی رسیدند. الان با این اوضاع نمی دانم انتخابات امسال چگونه رقم خواهد خورد.

کاندیدای یک شهر با ۲ میلیون جمعیت، ۲۶ هزار رأی آورد

پس به زعم شما با توجه به این رد صلاحیت ها نمی توانیم امیدی به مشارکت پرشور مورد تاکید رهبری داشته باشیم؟

نه امیدی نیست. در سال ۹۸، انتخابات شهر کرج و فردیس و اشتهارد به دور دوم رفت و دیدید که در یک شهر دو و نیم میلیونی نماینده ای با ۲۶ هزار رای وارد مجلس شد، اینجا چه کسی پاسخگوست؟ من عملا احساس می کنم که در فضای موجود، حتما شورای نگهبان باید فکری به حال حضور گسترده مردم بکند.

من جزو کسانی بوده ام که تمام توانم را در دوران مجلس، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، پست بانک ایران و مخابرات ایران و هر جای دیگری که بوده ام به کار بسته ام که مسئولیتم را به نحو احسن انجام دهم. نه گزارشی علیه من رفته است نه در دستگاه قضایی پرونده دارم.

در حق من ظلم شده و کسی پاسخگو نیست

من چهار سال و نیم مجری طرح های وزارت خارجه بودم و یک پرونده در دستگاه قضایی ندارم، این نشان می دهد که واقعا در حق من دارد ظلم می شود و هیج کس پاسخگو نیست. بنظر من برخی از گزارشاتی که به شورای نگهبان داده می شود خلاف واقع است، حتی ممکن است این گزارشات از دستگاه های رسمی باشد ولی گزارشات خلاف واقع هستند. حتی بنده را باید بخواهند و با من مذاکره کنند و ببینند کدام گزارش درست است.

متاسفانه گزارش های غلط به شورای نگهبان می رود و ما هم در جریان نیستیم. من از ۱۳ سالگی تا الان در این نظام زحمت کشیده ام و هیچ کسی هم توجه نمی کند .

آقای کولیوند! گفته می شود بیشتر اطرافیان آقای لاریجانی رد صلاحیت شده اند، شما آماری در این خصوص دارید؟

من آماری ندارم ولی دوستان آمار دقیق را دارند. این حجم رد صلاحیت نشان می دهد که از نظر کمی ممکن است که بگویند تعداد زیادی تایید صلاحیت شده اند ولی خُب ممکن است برخی از این افراد رای بالایی نداشته باشند، شاید صد نفر تایید شوند ولی به اندازه یک نفر چهره شناخته شده هم رای نداشته باشند.

وزارت اطلاعات و سپاه تایید می دهند اما یکباره اتفاق دیگری رقم می خورد

اگر به دنبال مشارکت هستند این مسئله خیلی مهم است. گاهی اوقات یک نفر در یک استان حداقل ۳۰۰ هزار نفر را پای صندوق می آورد ولی در مقابل ۱۰۰ نفر را تایید می کنند که شاید روی هم ۵۰ هزار نفر را هم به پای صندوق ها نیاورند.

باید به این موضوعات در کشور توجه شود، ما چه گناهی کرده ایم که یک گروهی در استان ما به دنبال این هستند که ما نباشیم، آیا فقط باید آن جریان در استان حاکم باشد، نمی شود که وزارت اطلاعات تاییدیه بدهد، سپاه تاییدیه بدهد ولی به یکباره اتفاق دیگری می افتد .

پایداری و قالیباف لیست جدا می دهند

بنظر می رسد تعداد زیادی از تندروها تایید صلاحیت شده اند و پایداری ها نیز در خال برنامه ریزی برای تصاحب ۲۵۰ کرسی مجلس هستند.بنظر شما این موضوع تا چه حد صحت دارد؟

فکر می کنم که سه لیست در تهران ارائه خواهد شد، هم جیهه پایداری لیست می دهد، هم مجموعه آقای قالیباف و آباد گران لیست خواهند داد. پیش بینی می کنم آقای نوبخت و اعتدالگرایان لیست بدهند. من احساس می کنم تهران سه لیست می شود و بر اساس این سه لیست مردم رای خواهند داد که البته جذابیت لیست خیلی مهم هستند، آدم های کیفی داخل لیست مهم است، مردم به دنبال این هستند که به نحوی گره مشکلاتاشان باز شود، فضای مردم اقتصاد، معیشت و اشتغال برای مردم مهم است. مردم به دنبال این هستند که ببینند چه کسی تخصص و تعهد لازم را دارد و می تواند اینکار را انجام دهد.

نفوذ دولت را در ردصلاحیت ها و مشخصا ردصلاحیت خود چگونه می بینید؟

من نفوذ دولت رادر رد صلاحیت ها جدی نمی بینم و احساس می کنم اینگونه نیست، بعید می دانم دولت در فضای رد صلاحیت ها دخل و تصرفی داشته باشد. من احساس می کنم رد صلاحیت من از یک عقبه ای بهره مند است که یک تفکری بر حوزه انتخابیه من حاکم است و آن تفکر نمی خواهد امثال ما در انتخابات حضور داشته باشند.

اعتراض حق من است و به دنبال آن هستم

روشن تر درباره این جریان صحبت می کنید؟

بالاخره این تفکر افرادی است که تصمیم گیرنده هستند و به نوعی انتخابات در استان را مهندسی می کنند، هیات نظارت استان ما متاسفانه افرادی هستند که در دوره قبل بودند و الان همان ها هستند و متاسفانه دوره گذشته گزارشات غلط دادند و این دفعه هم گزارشات غلط را دارند می دهند .

شما اعتراض خواهید کرد؟

بله, این حق من است که به دنبال این باشم که ثابت کنم که شرایط و صلاحیت حضور در مجلس را دارم و امیدوارم شورای نگهبان هم توجه بکند و به هر شکل آن حقوق حقه من را بررسی کند.

۲۷۲۱۲

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.