البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۷
X

در برنامه هفتم توسعه، توجهی به پیشگیری از بیماری و واکسیناسیون نشده است

در برنامه هفتم توسعه، توجهی به پیشگیری از بیماری و واکسیناسیون نشده است


به گزارش ایلنا از البرز، علی اسحاقی در بازدید نماینده ولی فقیه در سازمان تات از موسسه رازی اظهار کرد: مجموعه رازی وظیفه تولید و تحقیق فرآوره های بیولوژیک کشور را بر عهده دارد و حدود ۸۰ درصد نیازهای واکسن پزشکی کشور بیش از ۹۰ درصد واکسن های دامی و بیش از ۳۵ درصد  واکسن های طیور کشور را تامین می کند.

وی میزان تولید سالیانه واکسن در این موسسه را بیش از ۳.۵ میلیارد دز عنوان کرد و افزود: حوزه تحقیق و توسعه نقش بسایر مهمی در تولید و فرآورده های جدید ایفا می کند و ماحصل تلاش های محققان و دانشمندان رازی در این بخش قابل مشاهده است.

رئیس موسسه رازی تاکید کرد: علاوه بر تحقیقات در زمینه پزشکی بخش مهمی از تحقیقات در حوزه بیماری های دام و طیور و به ویژه بیماری‌های مشترک میان و انسان و دام در موسسه رازی انجام می شود و در همین راستا ۱۵ آزمایشگاه ملی و مرجع در موسسه رازی وجود دارد.

وی همچنین به شعب شش گانه موسسه در سطح کشور اشاره کرد و گفت: تحقیقات و همچنین تولید واکسن ها در شعب مختلف موسسه از جمله مشهد، مرند، شیراز، اهواز، کرمان و اراک نیز درحال انجام است.

 اسحاقی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولان به موسسه رازی تصریح کرد: موسسه رازی عمدتا با درآمد اختصاصی اداره می شود و تنها قریب به ۸ درصد از اعتبارات مورد نیاز موسیه، توسط دولت تامین می‌شود.

وی تامین و حفظ نیروی انسانی متخصص را یکی از معضلات بزرگ موسسه رازی عنوان کرد و افزود: بخش زیادی از نیروهای متخصص و کلیدی موسسه را نیروهای شرکتی تشکیل می دهند و اقداماتی برای جذب آن ها انجام شده اما تاکنون هیچ نتیجه ای در این خصوص دریافت نکرده ایم. در صورتی که با حل این مشکل، قسمت عمده ای از معضلات موسسه رازی مرتفع می‌شود.

رئیس موسسه رازی فرسودگی تجهیزات، تاسیسات و زیربناها را از دیگر معضلات عنوان کرد و گفت: ‌با توجه به کاهش بودجه تملکی، بازسازی ساختمان ها قابل انجام نیست این در حالی است که در صورت تجهیز و بازسازی و دریافتمجوزهای مربوط به GMP می توانیم در حوزه صادرات بسیار قوی وارد شویم.

وی با اشاره به اینکه علی رغم فرمایشات رهبر معظم انقلاب که بر پشتیبانی از موسسه رازی تاکید داشته‌اند اما تاکنون اقدامی انجام نشده است، تصریح کرد: پیگیری های زیادی از مجلس شورای اسلامی نیز انجام شده اما متاسفانه اقدام مقتضی صورت نگرفته است.

وی ضمن انتقاد از کلیات برنامه هفتم توسعه – در حوزه توجه به پیشگیری و واکسن- گفت: ۹۵ درصد برنامه هفتم توسعه در حوزه درمان است اما بخش واکسن و پیشگیری مورد توجه قرار نگرفته است.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.