البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
X

احداث‌ تله کابین و باغستان های تخصصی، مهم‌ترین طرح های گردشگری شهر کرج / برای راه اندازی باغستان کودک، آمادگی لازم داریم

احداث‌ تله کابین و باغستان های تخصصی، مهم‌ترین طرح های گردشگری شهر کرج / برای راه اندازی باغستان کودک، آمادگی لازم داریم


به گزارش ایلنا از البرز، عباس سعیدی کیا امروز (یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) در جلسه بررسی طرح‌های گردشگری واقع در حریم کرج که با حضور حسین مهاجری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر برگزار شد از ایجاد باغستان‌های تخصصی و موضوعی همچون باغستان کودک در دهکده تفریحی – گردشگری باغستان و احداث تله کابین در ارتفاعات بیجی، نام برد ‌و اظهار کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته بنا است حدود ۱۰ باغستان در دهکده تفریحی باغستان ایجاد شود که هر کدام از آنها نیاز گروه‌های هدفی چون کودکان، سالمندان، مادران و … را برطرف می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه در بودجه امسال ۱۰ میلیارد تومان برای ایجاد باغستان کودک در نظر گرفته شده، توضیح داد: البته طبق بررسی‌های مشاور پروژه برای بهره برداری از این مجموعه به اعتبار بیشتری نیاز داریم که امید است با تصویب شورا تخصیص یابد.

سعیدی کیا خاطر نشان کرد: طراحی باغستان کودک به گونه است که جامعه هدف بتوانند به بهترین نحو با طبیعت تعامل برقرار کرده و فرهنگ دوستی با آن را از طریق بازی تقویت کنند.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری کرج ادامه داد: در فرایند ایجاد این باغستان از متریال طبیعی از جمله شن و ماسه استفاده و امکان ارتباط مستقیم کودکان با عناصری مثل خاک و آب، فضای سبز فراهم خواهد شد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه زندگی شهرنشینی و مشغله والدین باعث شده کودکان مثل گذشته نتوانند در دل طبیعت حضور پیدا کنند، حضور در این باغستان می‌تواند تجربه فوق العاده‌ای برای گروه سنی‌ای باشد که بسیاری از مفاهیم را از طریق بازی فرا می‌گیرند.

به گفته سعیدی کیا، شهرداری کرج با ایجاد باغستان ۵ هکتاری کودک، اهداف دیگری از جمله رشد خلاقیت و افزایش روحیه ماجراجویی در نسل جدید را دنبال می‌کند.

وی ابراز کرد: هر یک از  باغستان‌های این دهکده تفریحی به گونه ای طراحی می‌شوند که هر شهروند متناسب با علایق، توانایی جسمی و حتی روحیات خود بتواند انتخاب مناسبی داشته و با حضور در فضای  مورد نظرش ساعات خوشی را سپری کند.

سعیدی کیا توضیح داد: بستر لازم از جمله تامین زمین مناسب برای ایجاد باغستان کودک فراهم شده و فاز اول آن که طراحی بوده به اتمام رسیده و آمادگی لازم برای آغاز اجرا هم وجود دارد و امیدواریم به زودی این فرایند آغاز شود.

احداث تله کابین با مشارکت بخش خصوصی

وی در ادامه صحبت‌های خود به برنامه ریزی برای ایجاد تله کابین در ارتفاعات بیجی هم اشاره کرد و افزود: طرح این پروژه تهیه شده و مسیر اجرا هم مشخص و به تصویب رسیده است.

این مسئول ابراز کرد: برای اجرای این طرح محدودیت‌هایی از جمله عبور دکل‌های فشار قوی برق در محدوده اجرا وجود دارد که برای رفع آن بازدیدی به همراه برق منطقه‌ای تهران از محوطه مد نظر صورت گرفته و به زودی تصمیم نهایی اعلام می‌شود.

وی تاکید کرد: به پیشنهاد مشاور، اولین ایستگاه این تله کابین از مجاورت بزرگراه شمالی در محدوده عظیمیه آغاز و به قله بیجی ختم می‌شود.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه طرح‌های گردشگری متنوعی برای ارتفاعات بیجی در نظرگرفته شده، احداث این تله کابین می‌تواند به نقش به سزایی در توسعه گردشگری کرج، اشتغالزایی و جذب مسافر داشته باشد.

این مسئول با تاکید بر اینکه اجرای این پروژه با اعتبار بسیار زیادی نیاز دارد، گفت: چند سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند که در حال بررسی شرایط آنها هستیم.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری کرج با اشاره به اینکه بهره برداری از تله کابین بیجی  گامی در راستای ایجاد درآمد پایدار برای مجموعه مدیریت شهری محسوب می‌شود، گفت: این طرح به محض انعقاد قرارداد و جذب سرمایه سرمایه گذار بخش خصوصی وارد مرحله اجرا می شود.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.