البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
X

فشار خون بالا در افراد بالای ۱۸ سال در البرز ، ۲۹ درصد است

فشار خون بالا در افراد بالای 18 سال در البرز ، 29 درصد است


به گزارش ایلنا از البرز، شهرام صیادی با اشاره به عوارض ناشی از بیماری فشار خون، اظهار کرد: بر اساس گزارش مطالعه پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر (استپس) ۱۴۰۰، درصد فشارخون بالا در افراد بالای ۱۸ سال در کشور ۳۲درصد و در استان البرز ۲۹درصد است.

وی افزود: با توجه به افزایش آگاهی در سال‌های اخیر درخصوص بیماری فشارخون،  57 درصد بیماران استان از بیماری خود اطلاع داشتند، نیمی از بیماران تحت درمان قرار دارند و 48 درصد بیماران درمان موثر دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه  فشارخون بر اساس عوامل ایجاد کننده آن به دو نوع فشارخون بالای اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود خاطر نشان کرد: فشارخون اولیه، شایعتر است  گرچه علت آن ناشناخته است. اغلب افراد بزرگسال دارای فشارخون بالا در این گروه قرار می گیرند. به نظر می‌رسد ترکیبی از عوامل ژنتیک، رژیم غذایی، شیوه زندگی و سن در بروز این بیماری نقش داشته باشند. عوامل سبک زندگی شامل مصرف دخانیات، مصرف الکل، استرس، اضافه وزن، مصرف زیاد نمک و کم تحرکی است.

صیادی در مورد فشارخون ثانویه گفت: این نوع فشارخون چند دلیل اختصاصی دارد و اگر فشارخون بالا به علت سایر شرایط یا بیماری ایجاد شود به آن نوع ثانویه می گویند. علت فشارخون ثانویه  آسیب های کلیوی، دیابت، اختلال غدد فوق کلیه، اختلال غدد تیروئید، وقفه تنفسی در خواب، تومور ها، داروهای تفننی، کوارکتاسیون آئورت، شرایط مربوط به بارداری، افزایش بیش از حد لازم یا مصرف غلط دارو، مصرف الکل، مصرف غذاهای ناسالم و … هستند.

وی با اشاره به اینکه فشارخون بالا معمولا” هیچ علامتی ندارد اظهار داشت: اگر فشارخون بالا، بدون درمان باقی بماند یا کنترل نشود، حمله قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات را به وجود می آورد.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: فشارخون می‌تواند به سادگی در مراکز بهداشتی درمانی با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه گیری و به موقع شناسایی شود.

در مراکز خدمات جامع سلامت در سطح استان البرز مسئولان حوزه سلامت، کارشناسان تغذیه و پزشکان، تمام خدمات مشاوره ای پیشگیری از جمله اصلاح سبک زندگی، شناسایی و درمان فشارخون بالا را به گروه های سنی به صورت رایگان ارائه می‌کنند.

وی ادامه داد: افراد در تمامی گروه های سنی می‌توانند با مراجعه به نزدیک ترین پایگاه و مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونت خود از خدمات رایگان مشاوره ای و غربالگری در پیشگیری از انواع بیماری های غیرواگیر به ویژه فشارخون بالا بهره مند شوند.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.