البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۷
X

تشکیل دبیرخانه ثبت ملی جاده کرج-چالوس، مقدمه‌ای برای ثبت جهانی

تشکیل دبیرخانه ثبت ملی جاده کرج-چالوس، مقدمه‌ای برای ثبت جهانی


به گزارش البرز نیوز از البرز، یحیی دارایی در ارتباط با ثبت ملی جاده چالوس اظهار کرد: طی مکاتبه‌ای با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خواستار تشکیل هر چه سریعتر دبیرخانه ثبت ملی جاده کرج- چالوس شدیم. با توجه به اینکه دستگاه‌های دیگری همچون جهاد‌کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، آب منطقه‌ای، اداره برق، راه و شهرسازی نیز برای به ثبت رساندن محور کرج_چالوس نقش دارند، این دبیرخانه با مشارکت تمام دستگاه‌های مرتبط تشکیل می‌شود. 

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز با اشاره به اینکه جاده کرج-چالوس جزو زیباترین جاده‌های جهان است، اظهار کرد: این جاده یکی از محورهای مهم گردشگری کشور محسوب می‌شود که سرشار از جاذبه‌های منحصر به  فرد طبیعی، مناطق حفاظت شده محیط زیست و منابع طبیعی و روستاهای بکر و تاریخی است.

دارایی افزود: همه این موارد باعث می‌شود این جاده ارزش ثبت جهانی داشته باشد ولی اکنون فعلا در قدم اول به دنبال ثبت‌ملی این جاده هستیم. از آنجایی که این جاده بین استان البرز و مازندران مشترک است، باید دو استان با یکدیگر هم افزایی و تعامل داشته باشند.

او با بیان اینکه اکنون کارگروهی در اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز تشکیل شده و مقدمات ثبت ملی جاده چالوس مطرح شده، گفت: نیاز است در استان مازندران هم چنین اقدامی انجام‌ شود. در نهایت با حضور مدیران کل هر دو استان در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جلسه‌ای تشکیل و اقدامات با معاون میراث‌فرهنگی وزارتخانه مطرح شود.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز با اشاره به اینکه ثبت این جاده اقدام بزرگی است که نیاز به مشاوران آگاه نسبت به این محور دارد، گفت: آماده شدن پرونده جامعی از این محور برای ثبت ملی، در واقع مقدمه ای برای ثبت جهانی این محور است.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.