البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۷
X

معوقه حقوق بازنشستگان طی ۵ ماه انجام می شود/عدم توازن حقوقی کارگر و کارفرما در قراردادهای توافقی

معوقه حقوق بازنشستگان طی ۵ ماه انجام می شود/عدم توازن حقوقی کارگر و کارفرما در قراردادهای توافقی


به گزارش خبرنگار البرز نیوز از البرز، قلی شادبخش در مراسمی که به مناسبت سالروز تصویب قانون کار برگزار شد، با اشاره به مشکلات قراردادهای موقت، اظهار داشت: ما بازنشستگان از وادی عقد قراردادها و نگرانی عدم امنیت شغلی که به واسطه قرارداد موقت ایجاد می شود، عبور کرده ایم اما کارگران چه بازنشسته و شاغل همه کارگر هستیم و اعضای کانون بازنشستگان تامین اجتماعی نیز برای کارگران بازنشسته شناخته و معرفی می شوند.

وی با عنوان اینکه در اغلب کشورهای اروپایی در بحث اشتغال واژه “کارکن” مشمول کارگران و کارمندان است، افزود: اما در تقسیمات اشتغال کشور با توجه به تعدد استخدام کشوری، لشگری، بانک و نهادهای بانکی مصوب مجلس طبق قانون خود معرفی می شود و اگر شاغلی مشمول هیچ یک از اینها نباشد، مشمول قانون کار خواهد بود.

شادبخش با عنوان اینکه هر شاغلی باید مشمول قانون کار خود باشد، تصریح کرد: در قانون کار مشمولیت عام وجود دارد و علاوه بر نیروهای کارگری، پرسنل شرکت، مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره، مدیر کارخانه، مدیر تولید نیز کارگر محسوب می شوند.

این مسئول با اشاره به ۲۰۳ ماده قانون کار، ادامه داد: امروز قانون کار دچار تغییر و اصلاحاتی شده است در حالیکه قانون کاری که در مجلس تصویب شد مشکلات کمتری داشت.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان البرز با اشاره به ماده ۷ قانون کار گفت: به طور مثال این ماده دچار مشکل شده است و باید آیین نامه آن نوشته شود و با وجودی که مرز بین کارهای دائمی و فصلی مشخص شده است ولی در این قانون در قراردادها اجرایی نشد.

شادبخش با اشاره به فلسفه تشکیل تشخیص مصلحت نظام در راستای حل اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان، تصریح کرد: رسیدگی به اختلافات مجلس و شورای نگهبان در مورد قانون کار و به ویژه ماده پایانی این قانون، توافق و سازش کارگر و کارفرما مطرح شد و دولت حق دخالت نداشته باشد در حالیکه بین کارگری که امنیت شغلی ندارد با کارفرمایی که حق تنظیم قرارداد دارد، هیچ توازن حقوقی وجود ندارد.

وی با اشاره به قراردادهای سفید امضاء اضافه کرد: دولت در این ارتباط توافق را برای عقد قراردادهای کاری مطرح کرد اما گاهی آنقدر شرایط قراردادها به ضرر کارگر است که شرایط توافقی وجود ندارد و منجربه تعدیل نیرو یا بیکاری کارگر می شود.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان البرز تصریح کرد: با توجه به شرایط کار که برای کارگر مهیا نیست؛ با وجودی که عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی ندارد و با وجود بیکاری، تورم و فشار زندگی، کارگران برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط سخت معیشت خود، پای هر قراردادی را امضا می کنند اما دولت باید با نظارت و دخالت در مفاد قراردادها، قوانین امری مانند ساعت کار، بیمه، سن شاغل، حداقل حقوق، اضافه کار و … را به قرارداد اضافه کند.

شادبخش یادآور شد: برخی از قوانین کار که عمدتا جهانی است، لازم‌الاجراست لذا مواردی مانند سن اشتغال که در کشور ما رعایت نمی شود منجربه آسیب هایی همچون کودکان کار می شود که اشتغال آنها ممنوعیت دارد لذا در سازمان بین‌المللی کار با توجه به استانداردهای مشخص، روابط کار تنظیم می شود.

وی با اشاره به مشکلات سال جاری بازنشستگان گفت: افزایش مستمری بازنشستگان یکی از دغدغه هایی بود که شورای عالی کار با توجه به تعیین سبد هزینه ۹میلیون تومانی، حداقل حقوق را ۵۷/۰۴ درصد افزایش داد. در سنوات گذشته هر آنچه که شورای عالی کار به حداقل حقوق بازنشستگان اضافه کرد، حداقل مستمری نیز به همان میزان افزایش یافت که مشکلی ایجاد نشد و در سایر سطوح که افزایش ۳۸درصد به اضافه حدود ۵۰۰هزار تومان بود به چالش برخورد کرد و دولت با تغییر و کاهش مبلغ فوق، مصوباتی به مجلس ارائه کرد.

وی افزود: پیرو این اقدام کانون های بازنشستگی مذاکراتی با نمایندگان مجلس داشت در نهایت مصوبه دولت، لغو شد و دولت در نهایت پذیرفت که از شهریور ماه برای سایر سطوح نیز ۳۸درصد به اضافه حدود ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کند.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان البرز با اشاره به ۵ ماه عقب افتادگی حقوق بازنشستگان از فروردین تا پایان مرداد، گفت: طی این مدت برای حدود ۹۰۰هزار نفر که مشمول سایر سطوح هستند حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تعیین شد که قرار بود یکجا پرداخت شود اما با وجود تلاش سازمان بازنشستگان موفق به پرداخت نشد و مقرر گردید از آبان در ازای پرداخت حقوق ماهانه یه ماه عقب افتادگی ۵ ماه ابتدای سال ۱۴۰۱ نیز پرداخت شود.

وی در ارتباط با بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان گفت: ۳۰ آبان سال جاری روز اتمام قرارداد با بیمه آتیه سازان است. در قرارداد جدید سال جاری سه شرکت بیمه دی، بیمه البرز و بیمه آتیه سازان شرکت کرده اند که تا کنون توافق قطعی صورت نگرفته است.

شادبخش با اشاره به درآمدزایی ۲۰۰میلیارد تومانی کانون بازنشستگان استان البرز، اظهار داشت: طی مدت تشکیل این کانون با امانت داری در استان تولید سرمایه کردیم و در راستای اشتغال خانگی، قرارداد آموزش های  رایگان برای خانم ها و آقایان انجام شده است.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.