البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۹
X

شیوه شکسته نستعلیق درویش عبدالمجید طالقانی ثبت ملی شد

شیوه شکسته نستعلیق درویش عبدالمجید طالقانی ثبت ملی شد


به گزارش البرز نیوز از البرز، شهباز محمودی با عنوان اینکه شیوه شکسته نستعلیق درویش عبدالمجید طالقانی ثبت ملی شد، اظهار داشت:  خط شکسته نستعلیق که از نیمه قرن یازدهم رواج یافته بود در میانه قرن دوازدهم هجری قمری به دست توانمند استاد درویش عبدالمجید طالقانی به اوج خود رسید.  

محمودی ادامه داد: استاد درویش عبدالمجید طالقانی در سال ۱۱۶۱ هجری شمسی در دوران صفویه در روستای مهران از توابع شهرستان طالقان به دنیا آمد. 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی البرز همچنین از ثبت دو اثر دیگر در فهرست میراث ناملموس البرز خبر داد و گفت: یکی از این آثار خوراکی به نام مرجو خورش است که تمام مواد تشکیل دهنده این خورش در طالقان کشت می‌شود. این خورش با گوشت یا بدون گوشت با عدس و گردو طبخ می‌شود و هنوز در فصول مختلف مخصوصا زمستان و ماه‌های سرد سال در طالقان مصرف می‌شود.

محمودی دومین میراث ناملموس را آیین نوروزک عنوان کرد و گفت: این آیین در یکی از روستاهای طالقان به نام گته‌ده دو مرتبه در سال یعنی روز چهل و پنجم تابستان و روز چهل و پنجم زمستان برگزار می‌شود. در این مراسم مردم با در دست داشتن مجمع‌های خوراکی بر سر مزار عزیزان خود رفته و در آن روز همه افرادی که با یکدیگر کدورتی دارند، آشتی می‌کنند و در آخر برخی بازی‌های محلی نیز انجام می‌شود.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.