البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۹
X

ضعف مدیریت و بوروکراسی، سرمایه گذار را از شهرداری کرج فراری می دهد

ضعف مدیریت و بوروکراسی، سرمایه گذار را از شهرداری کرج فراری می دهد


به گزارش البرز نیوز از البرز، حسین مهاجری با اشاره به موضوعات شهرداری کرج، اظهارداشت: غالب درآمد شهرداری ها در کشور از موضوع ساخت و ساز است و بیشتر درآمد شهرداری ها از این محل است، اینکه لازم است درآمدهای دیگر ایجاد کنیم ضرورت دارد و در این کار که جامعیت دارد و در کل شهرداری های کشور نیز وجود دارد و موفق نبوده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج افزود: در بسیاری از کشورها درآمدها غالبا از محل اخذ مالیات است اما در ایران این بخش چندان مورد توجه مردم قرار نگرفته است.

وی بیان کرد: در خصوص افزایش بهای خدمات از سال ۹۷ تا پایان سال ۱۴۰۰ قیمت بهای خدمات آنچنان تغییری نکرده بود، اما هزینه های شهرداری به شدت بالا رفته است.

مهاجری تاکید کرد: در حوزه پروژه های عمرانی در همین دو سال اخیر هزینه ساختمان و قیمت آن چند برابر شده است لذا درآمد شهرداری در حوزه بهای خدمات همچنان ثابت است.

رئیس شورای شهرستان کرج با بیان اینکه در این صورت سه سال عوارض و هزینه های پروانه و جرائم تغییر نکرده بود که نیازمند این تغییرات در این حوزه بودیم، گفت: مدیریت شهری با تصویب شورای شهر می بایست سال های گذشته با تورم معقول هزینه ها را افزایش می داد که مجبور شدیم کاری را که سالهای گذشته انجام نشده با وجود تورم افزایش قیمت ها را در سال ۱۴۰۱ شاهد باشیم.

مهاجری به موضوع قیمت منطقه بندی اشاره کرد و افزود: شهرداری در حوزه قیمت منطقه بندی نیز طی سه سال افزایش چندانی نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: در جرائم ماده صد باید جرائم بازدارنده باشد، جریمه برای این است که کسی تخلف نکند، اگر جریمه سنگین بود حداقل این توجیه را دارد که تخلف نکنند؛ یک سری افراد بر این تفکر هستند که شهرداری از طریق ماده صد درآمد کسب کرده با اینکه درآمد های حاصله از ماده صد به عنوان درآمد برای شهرداری تلقی  نمی شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج یادآور شد: در بحث صدور پروانه ساختمانی باید به نکته دیگری توجه کنیم معمولا آخر سال بیشترین صدور پروانه انجام می شود لذا به دلیل اینکه ممکن است در سال آینده افزایش بها داشته باشیم پس سازندگان به دنبال این هستند که هر چه سریعتر نسبت به دریافت صدور مجوز اقدام کنند.

مهاجری تاکید کرد: در موضوع سرمایه گذاری چند نکته وجود دارد، مشکل اصلی در همه جای شهرداری صدق می کند، موضوع مدیریت است، اصل ضعف مدیریت است که کلی است، اگر ریزتر شویم از مسایلی که مطرح می شود بروکراسی به گونه ای است که سرمایه گذار را فراری می دهد و متاسفانه طبق بررسی هایی که شده است، از سرمایه گذار در کرج برخی از افراد از همان ابتدای کار مطالبه دارند و این درخواست ها و مطالبات باعث عدم اعتماد وی می شود.

وی افزود: نکته بعدی اینکه بستر سرمایه گذاری به صورت علمی و دقیق آماده نکرده ایم، مثلا می گوییم دریاچه مصنوعی کنار پل فردیس پایین پارک چمران، تله کابین ارتفاعات، محدوده رودخانه کرج، جاده چالوس، این همه تردد در اتوبان و پتانسیلی که وجود دارد و فقط نکات منفی دارد و خیلی از موضوعات دیگر.

مهاجری تصریح کرد: کلانشهر کرج این پتانسیل ها را دارد برای این دریاچه و این همه موضوعات چه کرده ایم، چه بستری داریم، مطالعه، برآوردها، در جذابیت های لازم برای سرمایه گذار، چه کاری انجام داده ایم که باید سرمایه گذار حضور یابد.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.