البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
X

کاربران مراقب کلاهبرداری با ترفند سامانه ثنا باشند

رئیس پلیس فتای استان با اشاره به ترفندهای متعدد متخلفان در فضای مجازی و پیامکی از کاربران خواست مراقب کلاهبرداری پیامکی مختلف نظیر سامانه ثنا باشند.


به گزارش البرز نیوز از البرز، سرهنگ رسول جلیلیان ضمن هشدار به شهروندان اظهار داشت: کلاهبرداران با جعل نشانی اینترنتی سامانه ثنا (سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی) پیامک هایی با عنوان ابلاغیه، ثبت شکایت در سامانه و سود سهام  و امثال آن با  لینک جعلی برای کاربران  ارسال کرده و از ناآگاهی آن ها سوءاستفاده و اقدام به کلاهبرداری می کنند.

وی افزود: کاربران بدون آگاهی مبلغ ناچیز درخواست شده را از طریق لینک ارسال شده پرداخت می کنند درحالی که یک بدافزار است و مجرمان سایبری  با این شگرد مجرمانه، اطلاعات کارت بانکی متقاضیان را به سرقت و اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آن‌ها می‌کنند.

سرهنگ جلیلیان اظهارداشت: پیامک اصلی سامانه ثنا، فاقد لینک بوده و برای مشاهده ابلاغ قضایی، به هیچ وجه نیاز به واریز وجه نیست ، هرچند که ابلاغ الکترونیک برای افرادی  ارسال می شود  که پیش از آن در سامانه ثنا به آدرس https://sana.adliran.ir ثبت نام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: سایت ثنا تنها سامانه رسمی قوه قضائیه برای ارسال ابلاغیه‌های الکترونیک است وبه شهروندان توصیه می کنیم مراقب پیامک‌های جعلی کلاهبرداران با عنوان سامانه ثنا باشند.

 وی یادآور شد: علت دسترسی به اطلاعات و سوءاستفاده از اطلاعات کاربران، اعتماد آن ها  به افراد ناشناس، پیامک‌های دریافتی و لینک‌های موجود در فضای مجازی است که می طلبد کاربران دقت لازم برای هرگونه درخواست وجه حتی با مبالغ اندک تحت عنوان سامانه ثبت‌نام الکترونیک قضایی (ثنا) یا هر عنوان دیگری جعلی را داشته باشند.

سرهنگ جلیلیان تاکید کرد: پیامک های سازمانی و رسمی از سرشماره های معتبر ارسال می شوند و کاربران به هیچ عنوان به لینک هایی که از طریق سرشماره های ناشناس و شخصی ارسال شده مراجعه نکنند.

 


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.