البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۹
X

قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تصویب و ابلاغ شد

سخنگو و نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرج از تصویب و ابلاغ قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توسط مجلس شورای اسلامی خبر داد.


به گزارش البرز نیوز از البرز، عمار ایزدیار در نخستین اجلاس کمیسیون های برنامه و بودجه شوراهای اسلامی شهرهای استان البرز که با حضور مدیران مالی و روسای کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از چالش های اساسی مدیریت شهری در دوره کنونی تامین منابع مالی است که جهت اداره شهرها اگر از ظرفیت قانونی آگاه نباشیم و نتوانیم به درستی استفاده کنیم اداره شهرها با مخاطره جدی روبرو خواهیم شد.

سخنگو و نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه این مصوبه پس از گذشت ۳۹ سال در حمایت از مدیریت شهری و روستایی و شناسایی درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ابلاغ شد، افزود: لایحه «درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها» در جلسه اول تیرماه سال جاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و نهم مرداد ماه از سوی رییس مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور ابلاغ و یازدهم مرداد ماه جهت اجرا به وزیر کشور ابلاغ شد.

ایزدیار بیان کرد:ایجاد بستر مناسب در زمینه مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، اصلاح مبنای محاسبه نرخ عوارض نوسازی و تقویت ضمانت وصول این عوارض در چارچوب تشویق و جریمه مودی، در نظر گرفتن سهم متناسبی از تعرفه صدور و تمدید گذرنامه و گواهینامه رانندگی به میزان ۱۰ درصد و دو درصد سهم مالیات نقل و انتقال قطعی املاک و یک درصد انتقال حق واگذاری به شهرداری از اهم این مصوبه است.

دبیر کمیسیون های برنامه و بودجه شوراهای اسلامی شهرهای استان البرز خاطرنشان کرد: در این لایحه، منابع مالی جدید برای جایگزین شدن با مخرب‌ترین درآمد فعلی شهرداریی ها، پیش‌بینی شده و در عین حال از تجربه مالی مشترک شهرداری‌های سایر کشورها برای تقویت یک منبع مالی پایدار نیز استفاده شده است. 

ایزدیار یادآور شد: بر اساس موصوبات قانون درآمد ‌پایدار برای اولین‌بار در نظام بودجه‌ریزی شهری، شهرداران شهرهای بزرگ مکلف می ‌شوند بابت کسب درآمد از محل انواع عوارض ساخت‌وساز، سقف مصوب دولت را رعایت کنند.

سخنگو و نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرج گفت: در اجلاس کمیسیون های برنامه و بودجه لایحه «درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها» توسط روسای کمیسیون ها بحث و تبادل نظر شد و راهکارها و بستر های ایجاد درآمدهای پایدار بررسی و مسایل فنی و کارشناسی شد.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.