البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
X

تغییر کاربری گسترده و نابودی پوشش گیاهی به افزایش ریزگرد در البرز و تهران دامن زد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: نداشتن پوشش گیاهی مناسب به دلیل کاهش بارندگی و از طرف دیگر تغییر کاربریهای گسترده، استانهای البرز و تهران را به شدت تحت تاثیر گردوغبار قرار داده است.


به گزارش البرز نیوز از البرز، علی سلاجقه امروز در حاشیه افتتاحیه نخستین دوره آموزش محیط بانی که در اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز برگزار شد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در راستای هدفگذاری برای کاهش معضل گردوغبار در کشور هر هفته نشست‌ ستاد هماهنگی و سیاستگذاری گردوغبار با حضور دستگاه‌های ذی ربط برگزار می‌شود تا نگرانی مردم در این بحث کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: در بعد بین المللی مسیر پیمایش گردوغبار در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا احصاء شده و در این خصوص نشست‌هایی با عراق و سوریه برگزار شده است. 

سلاجقه ادامه داد: سعی داریم با تقویم زمانی مشخص موضوع گردوغبار در مبدا کشورهای همسایه را حل کنیم.

این مسئول ادامه داد: در بحث مدیریت گردوغبار در بعد داخلی هم دستگاه‌ها مکلف شده اند در بازه زمانی ۱۰ ساله اقداماتی انجام دهند و در نقاطی مثل خوزستان که منشا اصلی هستند نیز اقدامات ویژه تری صورت می گیرد.

وی توضیح داد: در استان‌های البرز، قزوین و تهران، جهت باد غالب از غرب به شرق است و در دشت‌های بویین زهرا  و دشت هایی که در مسیر این استان‌ها قرار دارند که پوشش گیاهی مناسبی به دلیل کاهش بارندگی در چند سال وجود ندارد و از طرف دیگر شاهد تغییر کاربریهای گسترده در این مسیر هستیم که همین امر استان های البرز و تهران را به شدت تحت تاثیر گردوغبار قرار داده است.

سلاجقه اضافه کرد: باید با برنامه های ویژه از جمله ایجاد پوشش گیاهی در این مسیرها، گرد و غبار را کنترل کنیم.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.