البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
X

تشکیل کمیته بقاع متبرکه البرز تشکیل شد /برگزاری نمایشگاه عکس از امامزادگان تاریخی استان

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز از تشکیل کمیته بقاع متبرکه در استان خبر داد و گفت: البرز دارای 82 امامزاده با بنای تاریخی است که ثبت ملی شده اند و اجازه نمی دهیم هیچ سازمانی برای اقدامات توسعه ای به تخریب بناهای تاریخی امامزادگان بپردازد.


به گزارش البرز نیوز از البرز، فریدون محمدی اظهار کرد: برخی امامزادگان علاوه بر ارزش معنوی از ارزش معماری قدیمی برخوردار هستند؛ بنابراین باید به عنوان متولی حافظ این میراث باشیم.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز افزود: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم سازمانی برای توسعه محوطه یا افزودن تاسیسات به ساختمان به تخریب بافت تاریخی امامزادگان بپردازد. این آثار ثبت ملی شده اند.

محمدی ادامه داد: البرز یکی از استان‌هایی است که بیشترین تعداد امامزادگان با بنای تاریخی را دارد و حدود 82 امامزاده با بنای تاریخی داریم.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس امامزاده‌ها با بنای تاریخی در این اداره کل گفت: نمایشگاه عکس امامزادگان با بنای تاریخی در محل اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در سالن اجتماعات از یک تیر به مدت یک هفته برپاست. شهروندان و علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت 8 صبح تا یک بعد از ظهر از این نمایشگاه بازدید کنند.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: امامزاده‌های استان از نظر تنوع بنا و نوع مصالح استفاده شده بی نظیر هستند و نوع عکاسی این مجموعه عکس نیز بسیار دیدنی است. بنابراین برای حفظ و مرمت این امامزادگان کمیته بقاع متبرکه در سازمان تشکیل شد که به پیگیری، نظارت و بررسی امامزاده‌های استان که دارای بنای تاریخی هستند، می‌پردازد.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر امامزاده احمد و محمود ماهدشت به دلیل اینکه بنا از بین رفته در اولویت مرمت قرار دارد، اظهار کرد: «مجوز بازسازی از وزارتخانه دریافت و نامه به اوقاف تحویل داده شده است. اگر تأمین اعتبار مرمت این بناها از سوی اداره کل اوقاف استان صورت بگیرد به زودی کار مرمت این بناها آغاز می‌شود.

او افزود: بعد از این نمایشگاه احتمالا در همه شهرستان‌های استان نیز نمایشگاه عکس امامزادگان تاریخی استان را برگزار خواهیم کرد. 

۲۴ عکس از امامزادگان تاریخی استان به نمایش گذاشته شد

بهزاد ایمانی، عکاس مجموعه امامزادگان تاریخی استان نیز گفت: این نمایشگاه از امامزادگان تاریخی تمام شهرستان های استان بجز فردیس تهیه شده است.

ایمانی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه حدود ۲۴ عکس از سازه‌های سنگی و چوبی امامزاده‌های استان با محوریت مذهبی- گردشگری به نمایش گذاشته شده است، افزود: سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز همراهی خوبی برای دریافت مجوزعکاسی داشته و برای خرید برخی از آثار عکاسی نیز تعامل انجام شده است. در جدیدترین فعالیت نیز عکاسی از روستاهای هدف گردشگری البرز مد نظر قراردارد.

 


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.