البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
X

میزبانی اتاق بازرگانی البرز از بزرگترین اتاق بازرگانیPHD هند / برگزاری ۱۲ نشست B2B میان تجار ایران و هند

اتاق بازرگانی البرز طی مراسمی از رئیس کمیته تجارت خارجی و سرمایه گذاری PHD هند و هیات تجاری همراه وی میزبانی کرد و در ادامه با حضور ۵۰ شرکت و صاحبان صنعت البرز و ۲۵ شرکت هندی بیش از ۱۲ نشست B2B برگزار شد.


به گزارش البرز نیوز از البرز، نشستی با حضور رئیس اتاق بازرگانی البرز، رئیس کمیته تجارت خارجی و سرمایه گذاری اتاق بازرگانیPHD هند و جمعی از تجار ایران و هند در محل اتاق برگزار شد.

در این نشست پرهام رضایی نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و هند اظهار کرد: بافت فرهنگی سنتی مشترک و از طرفی فاصله دریایی تنها ۴ روزه میان ایران و هند از ظرفیت هایی است که به گسترش سطح روابط تجاری میان طرفین کمک می کند.

وی ادامه داد: بندر چابهار ایران تنها حدود یکهزار کیلومتر با نزدیکترین شهر ساحلی هند فاصله دارد و این مزیت خوب اقتصادی برای گسترش سطح تجارت میان دو کشور است، کشور هند با جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر بازار خوبی برای صادرات محصولات ایرانی است و از طرفی ایران و کشورهای همسایه آن با جمعیت ۵۰۰ میلیونی فرصت مناسب اقتصادی برای تجارت خارجی هند است.

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه مهم ترین فرصت ترانزیتی ایران برای تاجران هندی را کریدور شمال به جنوب برشمرد و گفت: فعالان صنعتی کشور هند از طریق این محور ترانزیتی می توانند به کشورهای مستقل مشترک المنافع، حوزه اوراسیا و همچنین اروپایی با کمترین هزینه حمل و نقل دسترسی پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون در بهترین شرایط تراز تجاری ایران در کشور هند حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار و عمدتا کالاهای نفتی بوده است، گفت: از این میزان حجم مبادلات غیرنفتی ایران با هند تنها ۲ میلیارد دلار بوده است‌، امید‌واریم که در قالب سفر هیات های تجاری و برگزاری جلسات میان اتاق های بازرگانی ایران و هند این تعاملات بیشتر شود.

خط تولید یک میلیون خودروی تمام برقی در البرز راه‌اندازی می‌شود

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و هند افزود: کالاهای صادراتی از هند به ایران عمدتاً شامل ماشین آلات، محصولات کشاورزی مانند چای و برنج، ادویه، همچنین دارو و مواد شیمیایی است، در مقابل از ایران نیز محصولات کشاورزی مانند سیب و کیوی، مواد اولیه شیمیایی، قیر و یا تولیدات صنعت پتروشیمی به هند صادر می شود.

وی در ادامه تولیدات صنایع غذایی، دارویی، کشاورزی و معدنی البرز را از جمله ظرفیت‌های صادرات این استان به کشور هند برشمرد و افزود: البرز قطب تولید ماکارونی در ایران است و تولیدات کارخانه های این استان با صنایع ماکارونی ایتالیا رقابت می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام یکی از ظرفیت های مهم این استان است، افزود: در این منطقه اقتصادی نیز شرکت‌های خارجی زیادی به صورت مستقل یا مشترک سرمایه گذاری کرده اند، در البرز به زودی کارخانه ای با مجوز تولید یک میلیون خودروی تمام برقی و سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری فعال خواهد شد که به صورت مشترک با تولیدکنندگان چند کشور اروپایی محصولات را روانه بازار می کنند.

رضایی در ادامه استقرار بیش از ۱۲ شهرک صنعتی دولتی و خصوصی در البرز و نزدیکی به پایتخت را از مزیت‌های اقتصادی این استان برشمرد و گفت: شهرک صنعتی اشتهارد با استقرار بیش از ۲هزار واحد صنعتی یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی کشور است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه اتاق های بازرگانی برقراری پل ارتباطی میان تجار و فعالان اقتصادی کشورهای مختلف است، گفت: با توجه به شناخت از بازار ایران و هند و ظرفیت های البرز یقین دارم که تعاملات تجاری خوبی میان فعالان اقتصادی طرفین شکل می گیرد.

وجود ۵۱ شرکت دارویی البرز فرصت تعاملات تجاری میان ایران و هند را تقویت می‌کند

در ادامه این نشست ویجی مهتا نیز عنوان کرد: اتاق بازرگانی pHD هند با حدود ۱۵۰ هزار عضو به عنوان صدای صنعت و تجارت این کشور در قالب یک سازمان غیر انتفاعی در حال فعالیت است و روابط بسیار خوبی با سازمانها و نهادها در سطح بین المللی دارد که به انسجام و پیشبرد اقتصاد این کشور کمک شایانی می‌کند.

وی در ادامه با این توضیح که تولید ناخالص داخلی هند بر اساس ارزیابی بانک جهانی حدود ۹درصد است، افزود: سرمایه گذاران خارجی حتی از بزرگترین کشورهای پیشرفته اقتصاد‌ی دنیا از جمله چین نیز در حال سرمایه گذاری در این کشور هستند.

رئیس کمیته تجارت خارجی و سرمایه گذاری اتاق بازرگانی PHD هند با بیان اینکه هندوستان با جمعیت ۲۴۰ میلیون نفر مسلمان به دنبال گسترش سطح روابط با دیگر کشورهای اسلامی است، عنوان کرد: پذیرش واحد پول روپیه هند از سوی ایران معاملات تجاری و سرمایه گذاری میان دو کشور را تسهیل می کند.

وی با اشاره به اهمیت گسترش روابط میان ایران و هند بر اساس فعالیت های دانش بنیان گفت: کشور هندوستان در زمینه نرم افزار و آی تی بسیار توانمند است، همچنین با توجه به فعالیت ۵۱ شرکت دارویی در البرز نیز فرصت تعاملات تجاری میان طرفین در این حوزه وجود دارد، ایران در بخش درمان و سلامت ظرفیت های خوبی دارد.

مهتا با بیان اینکه وجود ۵۴۰ شرکت فعال هندی در زمینه صنایع غذایی از دیگر فرصت های خوب همکاری این کشور با ایران است، گفت: در حوزه نساجی نیز باید بر گسترش روابط ایران و هند بیشتر متمرکز شویم.

وی با اشاره به اهمیت تامین مایحتاج گروه های خودروسازی ایرانی افزود: کشور هند با وجود بیش از ۴ هزار شرکت قطعه ساز می‌تواند در این زمینه از صنعت خودروی ایران حمایت کند، از سویی خودروهای برقی با ظرفیت ۵ نفر و قدرت پیمایش ۳۰۰ کیلومتر در هند تولید می‌شود که قیمت هر کدام بالغ بر ۱۰ هزار دلار است.

بعد از اتمام این جلسه، با حضور ۵۰ شرکت و صاحبان صنایع البرز و ۲۵ شرکت هندی در قالب نشست های B2B حضوری در زمینه هایی مانند صنایع غذایی،شیمیایی، دارویی، نساجی، چرم، کشاورزی، تجهیزات پزشکی، سلامت، حمل و نقل دریایی و یا سیستم های الکترونیک به مذاکره پرداختند.

 


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.