البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
X

سالانه ۳۱ میلیون تن فولاد صادر می شود

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ظرفیت واقعی تولید فولاد در سال حدود ۴۸ میلیون تن است عنوان کرد: ۱۷ میلیون تن از این میزان در کشور مصرف و مابقی صادر می شود که در واقع ظرفیت خوبی برای ارزآوری است.


به گزارش البرز نیوز از البرز، سیدجواد حسینی کیا روز شنبه در حاشیه بازدید از شرکت مهندسی فناورانه رستاپاد که کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش کوره تونلی در ماهدشت البرز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تولید فولاد در کشور ظرفیت افزایش دارد اظهار کرد: این ظرفیت قابلیت رسیدن به ۷۵ میلیون تن در سال دارد و به همین منظور باید تلاش کرد تا با کارهایی از جمله تولید آهن اسنفجی در این واحد صنعتی، محرکی برای  واحدهای تولیدی دیگر باشد.

وی با اشاره به کاهش آهن های قراضه در کشور تصریح کرد: از سوی دیگر منابع ما محدود و نیازمند این هستیم که سنگ آهن را با برخی کشورهای همسایه مذاکره کرده که البته بخشی از این مذاکرات با هدف واردات در این بخش آغاز شده است.

حسینی کیا گفت: همچنین تا عمق ۵۰۰ متری در حال اکتشاف و بهره برداری است که به همین منظور باید به سمت عمق یک هزار متر برویم که در همین راستا کارهای تازه ای در برخی از مناطق از جمله گل گهر آغاز شده و امیدواریم که یک ظرفیتی بوجود بیاید که کشور بتواند از منابعی که هنوز اکتشاف نشده دست پیدا کرده و خود به خود منابع افزایش یابد.

 نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در توضیح این طرح بیان داشت: در واقع سنگ آهن و ابتدای زنجیره ای که در بخش هایی مانند فولاد وجود دارد معافیت مالیاتی دارند و بر همین اساس برای خیلی ها آسان است که همان را صادر کنند در حالی که باید به سمت تکمیل زنجیره برویم که  نیازمند این است که معافیت مالیاتی را در تکمیل زنجیره آورده ایم.

حسینی کیا با اشاره به اینکه مقدمات این طرح از سوی مجلس شورای اسلامی در حال انجام است تصریح کرد: فولاد تولیدی کشورمان همیشه بازار خوب و جاذبی بوده و به سمت صادرات در حال حرکت است.

وی در ادامه  به محدودیت های آبی کشور و آب بر بودن صنایع فولاد اشاره کرد و گفت: به همین منظور اقداماتی از جمله انتقال آب از خلیج فارس به سمت کرمان با سرمایه گذاری خود صنایع در دست اقدام بوده و مراحل آن در حال انجام است.

حسینی کیا افزود: در جاهایی که آب بری زیادی مانند گل گهر دارند را این اقدام در حال انجام است و توسط خود صنایع سرمایه گذاری و در دست اقدام بوده و دولت هزینه ای در این رابطه نمی کند، از سوی دیگر تکنولوژی های جدیدی برای برگرداندن بخشی از آب به چرخه آمده که بر روی این موضوع نیز در حال کار شدن است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در صنایع دیگری مانند فولاد مبارکه شاید نصف ظرفیت آبی خود را در حال استفاده کردن باشد به اشتغال بالا در حوزه فولاد اشاره کرد و گفت: فولاد علاوه بر اشتغال بالا، گردش مالی خوبی در عرصه فولاد در کشور داشته و جزء قطب های بزرگ صنعتی است که می تواند حوزه صنعتی دیگری را نیز به حرکت در بیاورد.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد: نگاه بر این است که بخش خصوصی بیشتر وارد شده و دولت در حال بیرون کشاندن خود است که در این بین مجلس شورای اسلامی با برنامه های حمایتی از جمله بستن ابتدای زنجیره در راستای حمایت از تکمیل زنجیره است.

تنها تکنولوژیست تولید آهن اسفنجی به روش کوره تونلی کشوری در البرز دائر است

مهدی کلبی خانی مدیر عامل شرکت مهندسی فناورانه رستاپاد که به عنوان تنها تکنولوژیست تولید آهن اسفنجی به روش کوره تونلی کشوری در استان البرز فعالیت می‌کند، گفت: تاکنون این محصول را با ظرفیت های مختلف در کشور تولید کردیم و در جدیدترین پروژه با روش کوره تونلی و با ظرفیت 140 هزار تن در سال و با چهار کوره در حال احداث است. 

وی افزود: این کار از سال ۹۶ در ایران در حال اجرا و بهره برداری است. همچنین از روش‌های کوره های دوار نیز در ظرفیت های مختلف استفاده می شود و هر خط این کوره با ظرفیت 35 هزار تن در سال به تولید آهن اسفنجی می پردازد. 

وی در توضیح آهن اسفنجی گفت: آهن اسفنجی با استفاده از مواد اولیه در مجاورت گازهای احیا کننده ایجاد می شود که به عنوان مواد اولیه در زنجیره صنعت فولاد قابل استفاده است. در این روش محصول بسیار با کیفیتی ایجاد می‌شود. 

وی با اشاره به کمبود قراضه آهن به عنوان مواد اولیه صنعت فولاد درایران و دیگر کشورها گفت: این محصول می تواند جایگزین قراضه آهن باشد. اکنون بسیاری از شرکت‌هایی که موفق به تأمین مواد اولیه نشده اند در حال تعطیلی هستند و اینکار می‌تواند برای جلوگیری از تعطیلی کارگاه‌ها و اشتغال‌آفرینی سودمند باشد. 

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی ۴ کوره حدود ۷۰۰ نفر به طور غیر مستقیم مشغول به کار می‌شوند،افزود: این تعداد می‌تواند به تولید این محصول استراتژیک و اشتغالزایی هر چه بیشتر کمک کند. 

کلبی خانی  با اشاره به مزایای بومی سازی این صنعت در ایران گفت: پیش از این شرکت چینی تمام تجهیزات این صنعت را وارد می کرد و بومی سازی نشده بود اما در پروژه آخر 90 درصد تجهیزات و ماشین آلات را با استفاده از مهندسی معکوس بومی سازی کردیم که در حال نصب و راه اندازی است. 

وی ادامه داد: با اینکار از  خروج ارز حاصل از واردات تجهیزات جلوگیری شده و به اشتغال و همچنین صادرات محصول آهن اسفنجی منتهی می شود. کشورهایی مانند ترکیه صد درصد وارد کننده قراضه آهن است و با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه است بنابراین تولید این محصول و صادر کردن تکنولوژی این محصول به ترکیه می تواند به ارزآوری منتهی شود.

کلبی خانی با اشاره به استفاده از مواد بازیافتی صنعت فولاد در تولید این محصول تصریح کرد: مواد دور ریز شرکت های صنعتی مانند پوسته های اکسیدی، لجن های احیا و… می‌تواند به چرخه به صنعت فولاد برگردد. 

وی ادامه داد: موضوع دیگر در کوره‌های تونلی این است که در این روش یک سوم دیگر روش های تولید آهن اسفنجی، آب مصرف می‌شود و با توجه به خشک بودن کشور می تواند صرفه‌جویی خوبی در این زمینه باشد.

 


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.