البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
X

به دنبال تحقق برداشت ۵۰ درصدی آب از منابع زیرزمینی البرز هستیم/انجام توافقات اولیه برای ایجاد رینگ آبرسانی در البرز

نماینده عالی دولت در استان البرز با عنوان اینکه بدنبال تحقق برداشت ۵۰ درصدی آب از منابع زیرزمینی البرز هستیم، گفت: اکنون ۸۰ درصد آب شرب البرز از منابع زیرزمینی و ۲۰ درصد از محل سدهای مستقر در استان تامین می شود.


به گزارش البرز نیوز از البرز، مجتبی عبداللهی در جلسه ای در خصوص مدیریت آب و فاضلاب استان که در سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد، افزود: اکنون ۸۰ درصد آب شرب البرز از منابع زیرزمینی و ۲۰ درصد از محل سدهای مستقر در استان تامین می شود.

وی افزود: اگر ۵۵ میلیون مترمکعب حق آبه جدید البرز با ایجاد زیرساخت های لازم به طور کامل وارد مدار شود برداشت آب از منابع زیرزمینی به ۶۵ درصد و برداشت از سدها به ۳۵ درصد می رسد.

استاندار البرز گفت: تمام تلاش و توان خود را گذاشته ایم که میزان برداشت از منابع زیرزمینی به ۵۰ درصد برسد و ۵۰ درصد باقی مانده نیز از سدهای مستقر در استان تامین شود.

وی افزود: بر این اساس درصدد هستیم حداقل ۵۰ میلیون متر مکعب سهم بیشتر از سدهای طالقان و امیرکبیر دریافت کنیم.

عبداللهی گفت: برای تحقق این اهداف باید رینگ آبرسانی استان البرز اجرایی شود تا بتوانیم از حق آبه های استان از سدهای مستقر استفاده کنیم که برای این منظور توافقات و رایزنی های اولیه صورت گرفته است.

وی افزود: اگر میزان برداشت از منابع زیرزمینی کاهش یابد با توجه به بارندگی های استان بویژه در بالادست، سفره های زیرزمینی استان فرصت بیشتری برای سیراب شدن پیدا می کنند.

استاندار البرز گفت: با اقدامات آبخیزداری و ایجاد تصفیه خانه های محلی، حوضچه های آرامش و ذخیره آب در مناطق مختلف اعم از پارک ها این امکان فراهم می شود که از آب های سطحی بهره برداری شود و به مرور ذخایر بسیار خوب محلی برای مصارف گوناگون خواهیم داشت.

وی افزود: اگر امور با همراهی و انسجام مجموعه مسئولان طبق برنامه پیش برود، ظرف ۲ سال آینده انقلابی در حوزه آب و فاضلاب استان خواهیم داشت.

عبداللهی در خصوص پروژه تصفیه خانه ماهدشت با اشاره به اینکه با جدیت درصدد هستیم این تصفیه خانه راه اندازی شود، افزود: روند پیشرفت این پروژه را به صورت میدانی رصد می کنم.

وی افزود: باید طی زمان اعلام شده، فاز اول این پروژه راه اندازی شود چراکه با بهره برداری از آن بخش بزرگی از نیاز آب برای کشاورزی و صنایع در محدوده ماهدشت و اشتهارد حل خواهد شد.

استاندار البرز گفت: به صورت مستمر از روند پیشرفت کار بازدید می کنم و انتظار دارم تکمیل آن تسریع شود و از این بلاتکلیفی و توقف خارج شود.

وی ادامه داد: باید بر روی حل مشکلات تمرکز کنیم، چراکه بازگشت به عقب و مرور کدورت ها و کاستی های گذشته به روند پیشرفت پروژه ها کمکی نمی کند.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.