البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: 2022/09/28
X

عرضه سیمان در بورس کالا بازار دلالی را داغ کرد/ تولیدکنندگان بتن سیمان را از واسطه‌ها خریداری می کنند

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه عرضه سیمان در بورس کالا در عمل با نواقصی همراه بود، گفت: به دلیل عدم اجرای صحیح این تصمیم، دلالان فروش سیمان در بازار آزاد به شدت فعال هستند و تولیدکنندگان بتن عمدتاً از طریق این واسطه ها سیمان مورد نیاز کارخانه های خود را تامین می کنند.


به گزارش البرز نیوز از البرز، شاهین ظهوری با اشاره به ظرفیت‌های البرز در حوزه بتن و قطعات پیش‌ساخته بیان کرد: استان البرز از جمله استان‌های صنعتی است که در زمینه تولید بتن در کشور در جایگاه شاخصی قرار دارد.

وی با تاکید بر وجود فضای رقابتی سالم در بین کارخانجات فعال در سطح استان که توانایی‌ لازم برای تولید بتن و قطعات پیش‌ساخته را دارند، افزود: در این زمینه صرفا بحث تولید بتن مطرح نیست و شرکت های تولید کننده قطعات پیش‌ساخته با به کارگیری فناوری‌های نوین در حال توسعه این فعالیت ها هستند.

ظهوری در ادامه با اشاره به مشکلات پیش روی فعالان حوزه بتن استان عنوان کرد: مهم‌ترین مشکل تامین مواد اولیه به ویژه سیمان است که از سال گذشته شاهد نوسانات زیادی در این حوزه بوده ایم.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق بازرگانی البرز گفت: قطعی برق واحد‌های صنعتی از دیگر چالش‌های موجود در این حوزه است که با تعطیلی واحد‌های تولیدی سبب افزایش قیمت محصول نهایی شده است.

وی تصمیم دولت برای عرضه سیمان در بورس کالا را از دیگر مشکلات پیش روی فعالان صنعت بتن برشمرد و افزود: اجرای این تصمیم در عمل با نواقصی همراه بود و به درستی پیاده سازی نشد، از طرفی در انجام آن سلیقه‌ای برخورد ‌شده است. به همین دلیل در بازار آزاد دلالان به شدت فعال هستند و عمدتا تولیدکنندگان بتن از طریق این واسطه‌ها سیمان مورد نیاز کارخانه های خود را تامین می‌کنند که این امر لزوم ساماندهی را متذکر می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه فعالان صنعت بتن در دیگر شهرهای کشور با چالش هایی در زمینه حمل‌ونقل بار مواجه هستند گفت: خوشبختانه در البرز مشکل آنچنانی در خصوص حمل و نقل بار برای تولید کنندگان بتن وجود ندارد اما یک مساله جدی بحث آلودگی هوا در استان است که گاهی منجر به تعطیلی کارخانه ها می شود و این مساله چالشی مهم بر سر راه تولیدکنندگان محسوب می‌شود.

ظهوری در ادامه بیان کرد: حجم تردد ماشین‌آلات حمل بتن آماده در محورهای مواصلاتی استان در قیاس با کل حجم خودروهای عبوری از این محورها به ویژه اتوبان کرج_تهران بسیار ناچیز است و نمی تواند دلیل موجهی برای تعطیلی کارخانجات بتن استان باشد. انتظار می رود که نهادهای متولی در بحث سنجش و پایش آلودگی هوا با مراکز صنعتی و تولیدی تعامل بیشتری داشته باشند تا کمتر شاهد تعطیلی کارخانه های استان باشیم.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق بازرگانی البرز افزود: در خصوص قطع سهمیه سوخت کارخانجات با ورود و حمایت سازمان صمت مسأله تا حدودی مرتفع شد. 

ظهوری با اشاره به نوسانات قیمت دلار و به دنبال آن افزایش قیمت قطعات یدکی ماشین‌آلات صنعتی گفت: به دلیل شرایط تحریمی و فرسودگی تجهیزات در این حوزه با معضل جدی مواجه و نیازمند بهسازی، نوسازی، تعویض و ارتقای ماشین‌آلات هستیم.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.