البرز نیوز

البرز نیوز

آخرین اخبار استان البرز و شهر کرج
امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
X

با قاطعیت می گویم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نفع تولید کننده است

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای مثل زالو به جان مملکت افتادند، عده ای همیشه طلبکار و عده ای هم در فضای مجازی تخریب می کنند و امروز که قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود مقابلش ایستادگی می کنند و کاری کرده اند که دست همه نمایندگان مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ میلرزد.


به گزارش البرز نیوز از البرز، علیرضا عباسی با اشاره به دلایل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت: حداقل حدود ۸۰ درصد یارانه ای که به نهاده دامی تعلق می‌گیرد به دست تولید کننده و مصرف کننده نمی رسد. اگر دولت می تواند نظارت کند، ارز ۴۲۰۰ تومان مانند گذشته پرداخت شود ولی آنقدر راهِ فرار وجود دارد که نظارت شدنی نیست.

نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس با بیان اینکه ۲۴ هزار مرغداری صنعتی در کل کشور وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد نزدیک ۴ هزار مرغداری نهاده را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تحویل گرفتند ولی یک گرم هم مرغ تولید نکردند، با این حساب ۲۰ درصد نهاده از بین رفت.

وی با اشاره به این مطلب که استان البرز ۲۰ درصد مرغ مصرفی خود را تولید می کند و ۸۰ درصد مابقی را از استان های گلستان، مازندران، قزوین و گیلان وارد می کند؛ اظهار کرد: شب عید سال گذشته که مشکل مرغ داشتیم با تلاش و پیگیری هایی که از وزیر کشاورزی سابق و معاونانش صورت گرفت سهمیه استان را از ۲۰ تن به ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن افزایش دادم که بحران مرغ در استان ادامه پیدا نکند.

عباسی درباره مرغ های گم‌ شده در استان البرز بیان کرد: در بازه‌ای دو ماهه ۵ هزار تن مرغ از یکی از استان های معین به البرز وارد شد که متولیان امر می گویند ۱۸۰۰ تن مرغ تحویل گرفتیم و توزیع کردیم این یعنی ۳۲۰۰ تن مرغ گم شده است.

عباسی با بیان اینکه از اول قرار بود ارز ۴۲۰۰ بر سر سفره مردم برود و به تولید کمک کند؛ افزود: در عمل ما چنین چیزی نمی بینیم وقتی به مرغداری ها مراجعه می کنیم؛ می گویند ۷۰ درصد نهاده را آزاد می خریم یعنی ۷۰ درصد از نهاده موجود نیست چون ما یک گرم هم نهاده به صورت آزاد در کشور نداریم و کل نهاده موجود را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می کنیم ولی سوال اینجاست که چرا تولید کننده، سویا را هر کیلویی ۱۷ هزار تومان می ‌خرد؟

عباسی عنوان کرد: عده‌ای مثل زالو به جان مملکت افتادند و در حال خوردن هستند، عده‌ای هم همیشه طلبکار هستند و عده ای هم در فضای مجازی تخریب می‌کنند.

وی با بیان اینکه بعضی از افراد مسوولان نظام را دچار اختلال محاسباتی می کنند، تصریح کرد: امروز که قرار است ارز ۴۲۰۰ حذف شود مقابلش ایستادگی می کنند که حذف نشود و با فعالیت های خود دیگران را هم می ترسانند. کاری کرده اند که امروز دست همه نمایندگان مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ می‌لرزد.

وی افزود: با قاطعیت می‌گویم؛ دهک های اول، دوم، سوم و چهارم با برداشتن ارز ۴۲۰۰ تومانی منتفع می شوند؛ برای دهک های پنجم، ششم و هفتم هیچ فرقی نمی کند و دهک های هشتم، نهم و دهم ضرر می‌کنند.

عباسی با مصداق قرار دادن مصرف مرغ در کشور به این مطلب پرداخت که ارز ۴۲۰۰ تومانی بر سر سفره مردم خصوصا قشر ضعیف نرسید و بیان کرد: متوسط مصرف مرغ در کشور ۳۰ کیلوگرم است، دهک های اول و دوم و سوم و چهارم چند کیلوگرم در طول سال مرغ مصرف می کنند، متوسط ۱۰ کیلوگرم، دهک های بالا تقریبا ۱۰۰ کیلوگرم در سال مرغ استفاده می کنند یعنی ۱۰ برابر دهک های اول مرغ استفاده می کنند. 

عباسی با عنوان اینکه وقتی مرغ گران شد، قشر ضعیف دیگر توانایی خرید مرغ را نداشت، اضافه کرد: قیمت مرغ یک بار از ۱۹ هزار تومان به ۲۴ هزار تومان و بار دیگر به ۳۱ هزار تومان افزایش قیمت داشت؛ تقریبا ۲۰ درصد مصرف مرغ کشور با این روند پایین آمده است و مسلما قشری که نمی تواند استفاده نمی کند، قشر ضعیف است بنابراین ارزی که‌ از اول برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه به کار گرفته شد بیشتر به رفاه متمولین جامعه کمک می کند.

عباسی قصد دولت را جراحی اقتصاد دانست و گفت: دولت می خواهد جراحی کند ولی عده‌ای به جان همه ترس می اندازند که اگر حذف شود بلبشو ایجاد می شود و مطرح می کنند که اگر چنین شود قزاقستان می شویم.

نماینده مردم ضمن پیشنهاد به دولت مردمی افزود: یا دولت صفر تا صد زنجیره را نظارت کند یا اگر نمی تواند نظارت کند مابه‌ازای ارز ۴۲۰۰ تومانی را به خود مردم بدهد که خودشان مدیریت کنند. هوشمند سازی فرایند تامین تا توزیع نهاده های دامی، به نحوی که از اول تا آخر زنجیره مشخص باشد و حمایت از نقدینگی جهت تسهیل تولید؛ برای مثال می توان بانک کشاورزی و بقیه بانک ها بسیج شوند و ۱۲ میلیارد دلار سالیانه را که به واردات نهاده های دامی تعلق می گیرد با محاسبه ما به التفاوت ارز ترجیحی و آزاد تقریبا ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می شود. دولت از این مقدار، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان را به خانوار کمک کند و ۹۰ هزار میلیارد تومان را در بازه ای شش ماهه کمک تولید کننده کند.

عباسی با بیان فساد گسترده‌ در تامین تا توزیع نهاده های دامی اتفاق می افتد؛ تاکید کرد: از سفارش دادن از خارج کشور تا وارد کشور شدن، از بندر تا پشتیبانی امور دام و مجموعه های توزیع کننده نهاده ها، از پشتیبانی تا مرغداری، از مرغداری تا کشتارگاه، از کشتارگاه تا عمده فروشی و از عمده فروشی تا خرده فروشی، در همه این مراحل فساد رخ می دهد و باید بالای سر هر کدام یک پاسبان بگذاریم.

وی گفت: معیشت مردم خط قرمز ماست ولی متاسفانه عده ای رسانه، سیاسی، متخصص و کارشناس را با ارعاب و تطمیع فریب می دهند و رعب و وحشت ایجاد می کنند که کشور بهم میریزد ولی پایه ریزی حذف ارز ۴۲۰۰ خصوصا برای نهاده ها ضروری است.


انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

طراحی و اجرا : کرج وب
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به البرز نیوز است.